«Powrót

Międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli KAS

Międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli KAS

Międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli KAS

uczestnicy konferencji pozują do grupowego zdjęcia za stołem konferencyjnym
dwie prelegentki omawiają prezentację w trakcie konferencji
W dniach 21-22 marca br. w Debreczynie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zagadnieniom z dziedziny ceł i podatków. W czterostronnym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele KAS z Polski, administracji finansowej Słowacji, Krajowej Administracji Celno-Skarbowej z Węgier oraz rumuńskiej Służby Celnej.
 
Głównym tematem konferencji, zorganizowanej przez węgierską Krajową Administrację Celno-Skarbową  były  zagadnienia z dziedziny ceł i akcyzy na Węgrzech,  w tym m.in:  zmiany podatkowe wspierające przedsiębiorstwa czy  rozwiązania elektroniczne w kontrolach podatkowych.
 
Przedstawiciele Węgier zaprezentowali doświadczenia związane  z  procedurami  odpraw celnych  inicjowanych przez podmioty gospodarcze z Polski, Słowacji i Rumunii,  zmiany w  procedurach  celnych ze szczególnym uwzględnieniem elektronicznej odprawy celnej. Omawiano także wpływ BREXIT-u  na obszar celny na Węgrzech oraz zagadnienia związane  z ułatwieniami stosowanymi wobec upoważnionych przedsiębiorców AEO oraz występujące w tym obszarze ryzyka. 
 
Podczas konferencji strona polska  zaprezentowała zagadnienia  krajowego systemu odpraw celnych oraz sposoby wymiany informacji z Ukrainą. Uwagę poświęcono także zagadnieniom dotyczącym specyfiki przejść granicznych na granicy polsko-ukraińskiej, infrastruktury i wyposażenia oddziałów celnych na lądowej granicy UE a także dynamiki ruchu granicznego oraz zwalczania przestępczości transgranicznej. 
 
Podczas drugiego dnia spotkania, prowadzonego w formie warsztatów,  delegacje służb  celnych Węgier, Słowacji, Rumunii i Polski  wymieniły  praktyczne  doświadczenia w  stosowaniu regulacji podatkowych i celnych w obszarach wymiany informacji, odpraw celnych i ich nadzorowaniu, a także z zakresu kontroli handlu. 
 
W trakcie konferencji omawiano także zagadnienia dotyczące wymiany informacji w sytuacjach mających wpływ na utrzymanie płynności ruchu granicznego, wymieniając się dobrymi praktykami i wskazując najczęściej pojawiające się problemy.
 
Uczestnicy spotkania podkreślili, że jednym z priorytetowych kierunków działania  wszystkich krajów uczestniczących  jest  zapewnienie  bezpieczeństwa i zwalczanie nieprawidłowości, co w kontekście położenia geograficznego i sąsiedztwa krajów w Euroregionie Karpackim, daje duże możliwości praktycznej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Wartym podkreślenia jest wykorzystanie w ramach tej współpracy  Polsko-Słowackiego  Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku. 
 
Podczas konferencji Krajową Administrację Skarbową reprezentowali przedstawiciele KAS z woj. lubelskiego oraz podkarpackiego.