«Powrót

Z najmłodszymi na poważne tematy

Z najmłodszymi na poważne tematy

Z najmłodszymi na poważne tematy

Funkcjonariusze KAS z Białej Podlaskiej odwiedzili przedszkola i szkoły, by przybliżyć najmłodszym kulisy naszego zawodu. Akcje edukacyjne prowadzone są w ramach Akademii Cła i Akcyzy.

Dzieci - i te młodsze, i starsze - z wyraźną niecierpliwością oczekiwały wizyt gości w mundurach. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z funkcjonariuszami służby celno-skarbowej. W trakcie spotkań dzieciaki dowiedziały się, że funkcjonariuszy można spotkać zarówno na granicy, jaki wewnątrz kraju, a jednym z ich zadań jest ochrona rynku przed napływem szkodliwych i niebezpiecznych towarów, w tym np. niebezpiecznych zabawek.

Goście opowiadali też jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego, a zwłaszcza zagrożonych wyginięciem dziko żyjących roślin i zwierząt (CITES) oraz o tym jak poważny - bo globalny - zasięg ma proceder nielegalnego handlu takimi gatunkami. W dyskusjach ze starszymi dziećmi funkcjonariusze przypomnieli drastyczne przypadki przemytu żywych zwierząt - np. papugi czy żółwie ukrywane w pudłach lub plastikowych butelkach, przewożone bez wody i jedzenia, niejednokrotnie skrępowane taśmami.

Mundurowi mówili też o tym, jak należy zachować się podczas przekraczania granicy oraz jakich towarów pod żadnym pozorem nie wolno przywozić z zagranicznych podróży.

Oczywiście nie skończyło się na samej teorii. Dzieciaki mogły obejrzeć najciekawsze okazy CITES - w tym: spreparowanego żółwia, krokodyla, skórę węża, niedźwiedzia, wilka, muszle przydaczni i wiele innych. Mogły też poczuć się jak prawdziwy funkcjonariusz – przymierzając elementy służbowego umundurowania. Były quizy i konkursy tematyczne z nagrodami w postaci gadżetów KAS.

Ze starszymi dziećmi funkcjonariusze zainscenizowali graniczną odprawę towarów. Uczniowie przeprowadzali rewizję celną, po której „dopuszczali do obrotu" te towary, które mogły legalnie wjechać do naszego kraju.

Dużo emocji wzbudził oznakowany radiowóz służby celno-skarbowej oraz jego wyposażenie, w tym kamizelki kuloodporne, kominiarki itp.

Podczas spotkań goście opowiadali najmłodszym także o roli KAS w poborze podatków, wskazując, że to dzięki uczciwie płaconym daninom powstają później szkoły, przedszkola czy place zabaw.

Jedno jest pewne – wszyscy doskonale się bawili, a przy okazji uczyli. W sumie z czterech spotkań edukacyjnych z funkcjonariuszami KAS z Białej Podlaskiej skorzystało ostatnio około 400 dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.