«Powrót

Z przemytu na cele charytatywne

Z przemytu na cele charytatywne

Z przemytu na cele charytatywne

  • Ponad 350 kurtek męskich i bezrękawników przekazała Krajowa Administracja Skarbowa na rzecz podopiecznych trzech jednostek pomocy społecznej z województwa lubelskiego.

  • Przekazanie odzieży na cele charytatywne możliwe było dzięki zgodzie i uprzejmości spółki 3M Company - właściciela znaku towarowego THINSULATE, którym bezprawnie opatrzone były kurtki i bezrękawniki.

Uroczyste przekazanie odzieży odbyło się w środę, 28 listopada br. w siedzibie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Kurtki i bezrękawniki trafiły do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim, Domu Pomocy Społecznej w Świdniku oraz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Zarząd Okręgowy w Lublinie.

Jak zgodnie stwierdzili przedstawiciele tych jednostek - potrzeby ich podopiecznych są duże i ważna jest każda pomoc.

Przekazana na cele charytatywne odzież zatrzymana została przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim. Towar jechał z Niemiec do odbiorcy na Ukrainie. Uwagę funkcjonariuszy dokonujących kontroli ładunku zwróciła m.in. bardzo niska cena odzieży wykazana na fakturach (przykładowo 2 dolary za kurtkę) oraz opakowania zbiorcze, zamiast starannych opakowań jednostkowych. Sugerowało to, że towar - wbrew opisom na metkach - nie jest oryginalny, a firmowe znaki umieszczono na nim bezprawnie. Poinformowany o zdarzeniu pełnomocnik spółki 3M Company potwierdził, że kurtki i bezrękawniki są podrabiane.

Ponieważ podróbki wymieszane były z legalnym towarem, funkcjonariusze musieli dokładnie sprawdzić całość ważącego ponad tonę ładunku.

Spółka 3M Company - właściciel znaku towarowego THINSULATE, którym opatrzona była odzież - wyraziła zgodę na przekazanie kurtek i bezrękawników na cele charytatywne. Warunkiem było usunięcie z odzieży metek i innych oznaczeń zawierających zastrzeżone znaki towarowe. Dzięki temu do trzech instytucji z woj. lubelskiego, które zwróciły się o wsparcie, trafiło w sumie 239 kurtek i 118 bezrękawników.

To kolejne już w tym roku nieodpłatne przekazanie przez Krajową Administrację Skarbową odzieży dla najbardziej potrzebujących. W maju br. 475 zimowych kurtek męskich pochodzących z przemytu trafiło do podopiecznych Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

***

Krajowa Administracja Skarbowa może nieodpłatnie przekazywać zatrzymywane towary takim instytucjom jak zakłady opieki zdrowotnej, jednostki pomocy społecznej, szkoły i placówki oświatowe, instytucje kultury, organizacje charytatywne, organy administracji publicznej oraz szkoły wyższe, czy też jednostki badawczo-rozwojowe itp., jeżeli towary podlegające przekazaniu mogą być przez nie wykorzystane przy realizacji zadań statutowych.

Warto natomiast przypomnieć, że nie wszystkie zatrzymywane przez KAS towary nadają się do nieodpłatnego przekazania lub sprzedaży. Na granicy w woj. lubelskim funkcjonariusze KAS zatrzymują m.in. niewiadomego pochodzenia leki, kosmetyki, środki ochrony roślin czy papierosy. Takie towary zawsze są niszczone. Wiele z nich to podróbki, wytwarzane poza jakąkolwiek kontrolą jakości, stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 29.11.2018 Data publikacji: 29.11.2018 09:23 Data ostatniej modyfikacji: 29.11.2018 09:30
Autor: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie Osoba publikująca: Michał Naklicki Osoba modyfikująca: Michał Naklicki
Rejestr zmian