«Powrót

Podróbki nie trafią na bazary

Podróbki nie trafią na bazary

Podróbki nie trafią na bazary

Na zdjęciu funkcjonariusz kontrolujący wnętrze samochodu za pomocą latarki.
Hurtowe ilości prawdopodobnie podrobionych towarów zatrzymali funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Dorohuska.  
 
18 maja br. podczas rutynowej kontroli samochodu osobowego, którym podróżowała 46-letnia obywatelka Ukrainy, funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku ujawnili 396 par skarpet znanych światowych  marek. 
 
Kobieta przyznała się do próby przemytu wyjaśniając, że skarpetki planowała sprzedać w Skierniewicach.  
 
Z kolei 20 maja br., również przez przejście graniczne w Dorohusku, 27-letni obywatel Ukrainy próbował przemycić 10 par obuwia ze znakiem towarowym znanej marki. Mężczyzna przyznał, że towar chciał sprzedać w Dorohusku. 
 
W obydwu przypadkach z uwagi na rodzaj opakowań i jakość wykonania istnieje podejrzenie, że są to wyroby oznaczone podrobionymi znakami towarowymi.  
Skarpetki i obuwie zostały zatrzymane, a od przemytników zajęto na poczet grożących kar po 200 zł. 
 
Jeżeli potwierdzą się podejrzenia funkcjonariuszy co do nieoryginalności zatrzymanej odzieży, a przedstawiciele właścicieli praw do znaków towarowych złożą wnioski o ściganie, podróżnym może grozić też odpowiedzialność karna na podstawie ustawy prawo własności przemysłowej.
 
***
 
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) co trzy lata razem z Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) bada wartość podrabianych towarów, które trafiają do Unii Europejskiej. 
 
Zgodnie z najnowszym raportem wartość handlu podróbkami i nielegalnymi kopiami od kilku lat stale rośnie i obecnie stanowi 3,3 proc. globalnego handlu.
Na pierwszym miejscu wśród towarów podrabianych znajdują się wyroby elektroniczne i elektryczne. Następne na liście są wyroby jubilerskie, produkty optyczne, sprzęt fotograficzny i medyczny oraz buty i ubrania.