«Powrót

Przedstawiciele niemieckiego cła wizytowali OC Pocztowy w Lublinie

Przedstawiciele niemieckiego cła wizytowali OC Pocztowy w Lublinie

Przedstawiciele niemieckiego cła wizytowali OC Pocztowy w Lublinie

przedstawiciele MF, służby celno-skarbowej oraz goście z Niemiec przechodzą w pobliżu siedziby Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie
przedstawiciele MF, służby celno-skarbowej oraz goście obserwują pracę funkcjonariuszy celno-skarbowych z oddziału
21 maja 2019 r. w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie odbyło się spotkanie polskich i niemieckich ekspertów poświęcone tematyce wdrożenia cyfrowego pakietu VAT w handlu elektronicznym i wymianie doświadczeń w tym zakresie. 
 
Lubelski oddział pocztowy wizytowali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ceł RFN, którym towarzyszyli przedstawiciele Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów RP. Na spotkaniu obecni byli też przedstawiciele Poczty Polskiej.
 
Na wstępie dyrektor z lubelskiego oddziału Poczty Polskiej zaprezentował gościom technologię dystrybucji przesyłek pocztowych przychodzących do Polski i innych krajów europejskich z Chin oraz pozostałych krajów Dalekiego Wschodu. 
 
Następnie dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów omówiła obrót pocztowy i kurierski w przywozie z perspektywy zadań Służby Celno-Skarbowej. Przedstawiła obecny stan prawny oraz zakres projektowanych zmian - ze szczególnym uwzględnieniem trwających właśnie prac analitycznych nad wdrożeniem nowego modelu odpraw celnych w obrocie pocztowym, związanych z pakietem „VAT e-commerce". 
  
Goście mieli też okazję zwiedzić oddział pocztowy i zapoznać się z infrastrukturą oraz użytkowanym wyposażeniem wspomagającym kontrole. Przedstawiciele oddziału zaprezentowali im krótką charakterystykę jednostki oraz omówili technologię odpraw celnych przesyłek pocztowych. Nasi koledzy z Niemiec mogli obserwować pracę funkcjonariuszy przy czynnościach kontrolnych tego typu przesyłek, w tym: typowanie do kontroli, skanowanie przesyłek urządzeniem RTG, rewizje celne przesyłek itp. 
 
Wizyta gości niemieckiego cła w Polsce była również doskonałą okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń strony niemieckiej i polskiej na temat odpraw celnych przesyłek w obrocie pocztowym, w tym np. profilowania kontroli pod kątem przeciwdziałania przemytowi towarów nielegalnych, niebezpiecznych czy też takich, od których nie odprowadzono do budżetu należnych podatków. Przedstawiciele niemieckiej Generalnej Dyrekcji Ceł wysoko ocenili funkcjonowanie lubelskiego oddziału pocztowego, który - warto przypomnieć - jest „najmłodszym" oddziałem w strukturach Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.