«Powrót

VIII Ogólnopolska Konferencja „Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Wpływ orzecznictwa na prawo podatkowe" w Zamościu

VIII Ogólnopolska Konferencja „Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Wpływ orzecznictwa na prawo podatkowe" w Zamościu

VIII Ogólnopolska Konferencja „Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Wpływ orzecznictwa na prawo podatkowe" w Zamościu

Na zdjęciu wygłaszający referaty
Uczestnicy konferencji słuchający wykładów

W dniach 6-7 czerwca 2016 roku w Sali Consulatus Zamojskiego Ratusza odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Wpływ orzecznictwa na prawo podatkowe.
Organizatorami konferencji byli: Katedra Finansów i Prawa Finansowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Katedra Finansów Publicznych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Wyższa Szkoła Biznesu im. Jana Chrapka w Radomiu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, Powiat Łęczyński oraz Izba Skarbowa w Lublinie. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Zamościa.


Program konferencji obejmował trzy sesje, podczas których wygłoszono 13 referatów. Po każdej sesji odbywał się prowadzony przez moderatora panel dyskusyjny, który obejmował nie tylko pytania kierowane do prelegentów i ich odpowiedzi, ale także i ogólną debatę dotyczą problematyki danej sesji.


Sesję I zatytułowaną „Wpływ orzecznictwa na ogólne prawo podatkowe" poprowadziła dr hab. Beata Kucia-Guściora z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W tej sesji wygłoszono następujące referaty:
Dr hab. Wojciech Morawski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - „Urzędowe interpretacje prawa podatkowego - o legendach orzeczniczych, które tylko nieraz okazują się prawdą".
Dr hab. Dominik Mączyński, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, sędzia WSA w Poznaniu - „Wpływ wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2012 r., P 30/11 na treść przepisów ustawy Ordynacja podatkowa".
Alicja Sarna, doradca podatkowy w MDDP w Warszawie - „Wpływ orzecznictwa sądów administracyjnych w sprawach dotyczących przedawnienia zobowiązania podatkowego na stanowienie prawa czyli o czymś czego nie ma".
Piotr Buława, adwokat w Biurze Prawnym Lex Buława- Katowice, Czeski Cieszyn - „Zasada zdolności świadczenia podatnika w orzecznictwie sądowym".


Moderatorem II Sesji, zatytułowanej „ Wpływ orzecznictwa na podatki pośrednie" był dr hab. Krzysztof Lasiński - Sulecki, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
W tej sesji z referatami wystąpili:
Dr Monika Münnich z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - „Funkcje klauzuli generalnej dobrej wiary w podatku od towarów i usług w świetle orzecznictwa unijnego i krajowego".
Dr hab. Leszek Bielecki prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie, oraz dr hab. Piotr Ruczkowski, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - „Karuzela" podatkowa VAT w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości".
Ewa Michna, sędzia WSA w Krakowie -„Trybunał Sprawiedliwości UE - twórca czy tworzywo? Uwagi na temat sposobu kształtowania polskiego systemu podatkowego przez orzecznictwo unijne".
Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP w Warszawie - „Wpływ orzecznictwa TSUE na proces tworzenia prawa na przykładzie przepisów o VAT ".


Sesję III zatytułowaną „Wpływ orzecznictwa na podatki bezpośrednie" poprowadził dr Adam Zdunek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej
Prof. dr hab. Wanda Wójtowicz, z Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach - „Kwota wolna od opodatkowania w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego".
Dr Hanna Filipczyk, doradca podatkowy w Enodo Advisors, członek Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego - „Sądy administracyjne jako promotor unikania opodatkowania  w podatkach dochodowych".
Dr Katarzyna Wojewoda-Buraczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach - „Ulga rehabilitacyjna w świetle orzecznictwa".


Moderatorem ostatniej IV Sesji - Wpływ orzecznictwa na podatki samorządowe była prof. dr hab. Wanda Wójtowicz z Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach. Słuchaczom przedstawiono następujące wystąpienia:
Dr Piotr Sawczuk z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie - „Stosowanie prawa w zakresie zwolnienia generalnego w podatku od spadków i darowizn - wybrane zagadnienia".
Dr Artur Krukowski, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie - „Granice autonomii prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn".


Podsumowując, program konferencji był niezmiernie bogaty pod względem merytorycznym. Jak co roku pokłosiem konferencji będzie wydawnictwo zawierające wygłoszone referaty. Następna, IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Opodatkowanie działalności gospodarczej odbędzie się w czerwcu 2017 roku.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 10.06.2016 Data publikacji: 10.06.2016 07:51 Data ostatniej modyfikacji: 22.06.2016 11:45
Autor: Adam Zdunek Osoba publikująca: Marta Szpakowska Osoba modyfikująca: Marta Szpakowska
Rejestr zmian