«Powrót

KAS o bezpieczeństwie finansowym i gospodarczym na konferencji i targach GRANICE 2019

KAS o bezpieczeństwie finansowym i gospodarczym na konferencji i targach GRANICE 2019

KAS o bezpieczeństwie finansowym i gospodarczym na konferencji i targach GRANICE 2019

Siedmiu uczestników dyskusji na tle baneru GRANICE 2019
Dyrektor Departamentu Ceł MF Pani  Magdalena Rzeczkowska przemawiająca na konferencji. W tle baner GRANICE 2019.
Dyrektor IAS w Lublinie dr hab. Leszek Bielecki przemawiający na konferencji. W tle baner GRANICE 2019.
Dyrektor IAS w Rzeszowie podinsp. Grzegorz Skowronek podczas prezentacji na Konferencji. W tle slajd z prezentacji.
Stoisko KAS z okazami CITES. Przy stoisku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Na stołach ułożone różne okazy roślin i zwierząt zatrzymane na granicach, np. skóra niedźwiedzia, żółw, ptaki.
Na pierwszym planie stolik na którym stoją buteleczki z różnymi odczynnikami i substancjami. W tle samochód - mobilne laboratorium i stojący dwaj funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
Pokaz grupy realizacji. Czterech uzbrojonych funkcjonariuszy stojących przy samochodzie który przeszukuje pies służbowy. Na ziemi leży zatrzymana osoba.

W dniach 25-26 września przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej wzięli udział w zorganizowanej w Lublinie III Wschodniej Konferencji i Targach Ochrony Granic „GRANICE 2019". Tematem przewodnim tegorocznej edycji „GRANIC" było bezpieczeństwo finansowe i gospodarcze na granicy Polski i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Konferencji towarzyszyły targi, podczas których krajowi i zagraniczni wystawcy prezentowali nowoczesne rozwiązania informatyczne, technologiczne i sprzętowe. Stoisko tematyczne, poświęcone wielostronnemu spektrum zadań, miała na targach także Krajowa Administracja Skarbowa - główny partner merytoryczny wydarzenia. 

Krajową Administrację Skarbową w Lublinie reprezentowali: Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów Magdalena Rzeczkowska, Pełnomocnik Szefa KAS do spraw koordynacji działań izb administracji skarbowej obsługujących drogowe, kolejowe, morskie i lotnicze przejścia graniczne mł. insp. Jolanta Szpilka oraz kierownictwo Izb Administracji Skarbowej w Lublinie, Rzeszowie, Gdańsku, Szczecinie i Olsztynie. Wydarzenie zgromadziło też przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, służb i instytucji współpracujących z KAS, ekspertów ośrodków analitycznych i naukowców. 

Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE" zorganizowane zostały w Lublinie już po raz trzeci. To, jak podkreślali organizatorzy i partnerzy biznesowi oraz merytoryczni wydarzenia, ważna inicjatywa, poświęcona szeroko rozumianemu bezpieczeństwu na granicy Polski, będącej jednocześnie ważnym bastionem dla obszaru całej Unii Europejskiej. 

W wystąpieniu wprowadzającym cykl prezentacji i dyskusji Dyrektor M. Rzeczkowska podsumowała rolę KAS w tym zakresie: „Krajowa Administracja Skarbowa, która powstała w 2017 r., łączy najlepsze doświadczenia trzech połączonych służb - podatkowej, skarbowej i celnej. Rosnące wpływy do budżetu pokazują, że realizuje swoje zadania z powodzeniem. Skupiliśmy się na uszczelnieniu systemu podatkowego, zwiększaniu bezpieczeństwa granic UE i zwalczaniu przemytu".

Panele konferencyjne stwarzały doskonałą okazję do wymiany doświadczeń między służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo granicy i rejonów przygranicznych, a także do dyskusji z partnerami współpracującymi, w tym przedstawicielami lokalnych władz, agencji celnych, firm i in. Dyskutowano o wypracowanych przez lata standardach ochrony granicy, wyzwaniach i nowych obszarach zagrożeń, potrzebach i możliwościach w zakresie modernizacji służb - w tym budowy nowych przejść granicznych, poprawy infrastruktury już istniejących, inwestycji w nowoczesny sprzęt kontrolny i wyszkolone kadry. 

Jak zgodnie podkreślano, mimo że granica jest dobrze chroniona, przed służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za jej ochronę cały czas pojawiają się nowe wyzwania. Dotyczą one zarówno zagrożeń związanych z przemytem, międzynarodowym terroryzmem czy nielegalną migracją, jak również szans wynikających z usprawniania legalnej wymiany międzynarodowej i stwarzania możliwości do dokonywania odpraw w Polsce. To z kolei przekłada się na konkretne kwoty należności zasilających polski budżet. 

Te wyzwania, a jednocześnie perspektywy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa finansowego i gospodarczego państwa, omówił Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podinsp. Grzegorz Skowronek. Wskazał, że „priorytetem KAS jest dbałość o wpływy do budżetu, ochrona gospodarki oraz zapewnienie bezpieczeństwa lokalnego i globalnego. Dyrektor podsumował, że „przyszłość KAS to całkowicie zreorganizowana cyfrowa granica".

Znaczący głos do dyskusji wnieśli też przedstawiciele świata nauki, którzy również mówili o szansach, zagrożeniach, ale też i możliwościach jakie stwarza nasze położenie geopolityczne. 

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr hab. Leszek Bielecki odniósł się do specyfiki regionu lubelskiego: „Województwo lubelskie z uwagi na swoje położenie geograficzne ma strategiczne znaczenie dla Polski i Unii Europejskiej. Od pracowników i funkcjonariuszy lubelskiej IAS zależy bezpieczeństwo naszego kraju i obywateli UE. To między innymi nasza działalność przekłada się na bardzo dobre wyniki ekonomiczne budżetu państwa" - zaznaczył.

Stoisko KAS i pokaz grupy realizacji

Równolegle z częścią konferencyjną odbywały się targi GRANICE 2019, podczas których krajowi i zagraniczni wystawcy prezentowali nowoczesne rozwiązania technologiczne, informatyczne i sprzętowe, w tym sprzęt i technologie służące do ochrony granic.

Stoisko tematyczne przygotowała też Krajowa Administracja Skarbowa - partner merytoryczny tegorocznych „GRANIC". Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prezentowali sprzęt i wyposażenie kontrolne, w tym m.in. nowoczesne pojazdy służbowe, broń, mobilny skaner do prześwietlania bagaży - wykorzystywany nie tylko w działaniach kontrolnych KAS, ale także podczas dużych imprez masowych dla zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestników, czy też mobilne i stacjonarne laboratoria celne badające m.in. produkty petrochemiczne. Swoje umiejętności w zakresie wykrywania papierosów prezentowały też psy służbowe. 

Na stoisku zorganizowano też bogatą wystawę towarów zatrzymanych na granicy, w tym m.in. chronione przepisami międzynarodowymi okazy ginących roślin i zwierząt (CITES), przedmioty zabytkowe, towary objęte ochroną praw własności intelektualnej i in. Była też kolekcja przedmiotów służących do przemytu, m.in. przerobione zbiorniki paliwa. 

O zadaniach z zakresu zwalczania przestępczości hazardowej opowiadali funkcjonariusze na co dzień walczący z szarą strefą w obszarze nielegalnych gier na automatach. 

W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem polskiej skarbowości na targach zaprezentowano też wystawę przygotowaną przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku wspólnie z gdańskim IPN. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z bogatą historią naszych służb. Ponadto mogli obejrzeć bogate zbiory (perełki) z prywatnych kolekcji funkcjonariuszy i pracowników IAS w Gdańsku i Lublinie. 

Na stoisku KAS zorganizowano też punkt informacyjny w zakresie spraw i przepisów podatkowych. 

Dynamicznym punktem programu pierwszego dnia konferencji był przygotowany przez funkcjonariuszy z komórek realizacji Służby Celno-Skarbowej pokaz zatrzymania uzbrojonych przemytników, działających w zorganizowanej grupie przestępczej.