«Powrót

Podsumowali wspólne działania, omówili plany na najbliższe miesiące

Podsumowali wspólne działania, omówili plany na najbliższe miesiące

Podsumowali wspólne działania, omówili plany na najbliższe miesiące

prezentacja wyników pracy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej
spotkanie lubelskiej Służby Celno-Skarbowej z przedstawicielami współpracujących służb i instytucji
spotkanie lubelskiej Służby Celno-Skarbowej z przedstawicielami współpracujących służb i instytucji
24 stycznia w Białej Podlaskiej zorganizowane zostało spotkanie służące podsumowaniu działalności lubelskiej Służby Celno-Skarbowej w ubiegłym roku oraz omówieniu planów współpracy ze służbami i instytucjami na najbliższy rok.
 
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele służb i instytucji z województwa lubelskiego, w tym na co dzień współpracujących ze Służbą Celno-Skarbową przy zwalczaniu przestępczości transgranicznej i wewnątrz kraju. Na spotkaniu obecni byli m.in. wicewojewoda lubelski, prezydent miasta Biała Podlaska, wicestarosta bialski, a także komendanci Straży Granicznej, Policji, CBŚP, ABW, Straży Pożarnej,  Służby Więziennej, WKU, przedstawiciel Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej oraz nadleśnictwa. 
 
Izbę Administracji Skarbowej reprezentowali: dyrektor IAS w Lublinie dr hab. Leszek Bielecki, zastępca dyrektora IAS asp. Tomasz Gałecki oraz naczelnik LUCS w Białej Podlaskiej kom. Waldemar Chomicz wraz z zastępcami nadzorującymi delegatury oraz pion zwalczania przestępczości ekonomicznej. 
 
W trakcie prezentacji multimedialnej, obrazującej najważniejsze wydarzenia z działalności LUCS w ubiegłym roku, naczelnik Waldemar Chomicz omówił m.in. wyniki prowadzonych kontroli, wskazał na tendencje w przemycie oraz na skalę legalnego obrotu towarowego na obsługiwanych przejściach granicznych. Przedstawił też dane liczbowe obrazujące m.in. pozyskiwanie przez KAS należności do budżetu państwa. Omawiając wybrane kontrole i wyniki pracy w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i oszustw podatkowych naczelnik podziękował za współpracę przedstawicielom obecnych służb, przypominając jednocześnie wspólne spektakularne sukcesy.
 
Naczelnik omówił też plany na najbliższą przyszłość, w tym działania dotyczące dalszego doposażania i zabezpieczania granicy.
 
***
26 stycznia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Celnictwa. To 26 stycznia 1953 r. zainaugurowała swoją działalność Rada Współpracy Celnej (obecnie WCO – Światowa Organizacja Celna) - międzyrządowa organizacja, zrzeszająca szefów cła większości państw na świecie. 30 lat po tej historycznej sesji, tj. w 1983 r., ustanowiono dzień 26 stycznia Światowym Dniem Celnictwa. W Polsce święto obchodzone jest od 1992 roku.
 
Radę Współpracy Celnej powołano, aby w skali międzynarodowej dbać o harmonizację i jednolitość systemów celnych, a szczególnie o ulepszanie procedur celnych oraz prawa celnego. Obecnie WCO przywiązuje dużą wagę do wypracowania i wdrażania przez administracje celne międzynarodowych standardów pozwalających sprostać wyzwaniom XXI wieku, w tym narzędzi służących ograniczeniu i zwalczaniu terroryzmu.