«Powrót

Przedstawiciele państw Azji Centralnej z wizytą na wschodniej granicy

Przedstawiciele państw Azji Centralnej z wizytą na wschodniej granicy

Przedstawiciele państw Azji Centralnej z wizytą na wschodniej granicy

kilkanaście osób - goście z Azji oraz naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego - stoi przy budynku Oddziału Celnego w Terespolu

W Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej gościli przedstawiciele państw Azji Centralnej. Spotkanie na zewnętrznym odcinku granicy Unii Europejskiej było jednym z punktów trzydniowej wizyty zagranicznych gości w Polsce.

Wizyta studyjna zorganizowana została przy wsparciu Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID). Jej organizatorem po stronie polskiej był Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Organizacja tego typu spotkań wpisuje się w polskie starania dotyczące rozwoju międzynarodowych dróg transportowych wiodących przez nasz kraj, ma też na celu zaprezentowanie zagranicznym partnerom możliwości multimodalnych centrów logistycznych w Polsce. Dotyczy to m.in. budowy i rozwoju infrastruktury do obsługi transportu i logistyki towarów przewożonych pomiędzy Azją i Europą. 

Przebywając na terenie multimodalnego terminalu w Małaszewiczach, na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu oraz w siedzibie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej goście z państw Azji Centralnej mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką oddziałów granicznych, obowiązującymi standardami i procedurami dotyczącymi odpraw celnych, jak też z infrastrukturą terminali przeładunkowych w Małaszewiczach, w tym możliwościami tego tzw. „suchego portu", położonego na głównym szlaku kolejowym łączącym Europę z Azją. 

Kilkudziesięcioosobowa delegacja z Tadżykistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu i Kirgistanu zainteresowana była również możliwościami współpracy z podmiotami polskimi zajmującymi się transportem, składowaniem i handlem towarami rolno-spożywczymi. Zaprezentowano im zatem procedury związane z odprawą tego typu produktów, tryb przeprowadzania kontroli oraz omówiono współpracę w tym zakresie z innymi inspekcjami, w tym inspekcją ochrony roślin i nasiennictwa, sanitarną i weterynaryjną. 

Uczestnikom spotkania przybliżono też tryb funkcjonowania, zakres oraz warunki wydawania pozwoleń upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). 

Gospodarzami spotkania w lubelskiej IAS był Zastępca Dyrektora IAS mł. insp. Grzegorz Hemperek oraz Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej podinsp. Krzysztof Maciejewicz.