«Powrót

Wystawiali fałszywe faktury, by wyłudzić 8,5 mln złotych dotacji unijnych

Wystawiali fałszywe faktury, by wyłudzić 8,5 mln złotych dotacji unijnych

Wystawiali fałszywe faktury, by wyłudzić 8,5 mln złotych dotacji unijnych

funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej siedzi przy biurku z długopisem w ręku; na biurku stoi komputer z wygaszaczem - czerwony napis KAS; na biurku leży kodeks karny i niebieskie segregatory; na parapetach stoją kwiaty

Prokuratura Okręgowa w Zamościu nadzoruje śledztwo prowadzone przez Komendę Miejską Policji (KMP) w Lublinie we współpracy z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej (LUCS), dotyczące wyłudzenia funduszy unijnych. Wstępne obliczenia wskazują, że przez obrót „pustymi" fakturami i fikcyjne zawyżanie dochodów firmy wyłudzonych zostało prawie 8,5 miliona złotych unijnych dotacji.  W sprawie zatrzymano trzech mężczyzn. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z LUCS, współpracując z prokuratorem i policją, prowadzili w sprawie m.in. szeroko zakrojone ustalenia pod kątem nieprawidłowości podatkowych.

Śledztwo dotyczy wyłudzenia dotacji unijnych w kwocie prawie 8,5 miliona złotych przez jednego z zamojskich przedsiębiorców. Mężczyzna, dzięki współpracy z innymi podmiotami, uczestniczył w obrocie "pustymi" bądź częściowo „pustymi" fakturami. Pozwoliło to zawyżyć dochody firmy i ubiegać się o większe fundusze. Środki finansowe z Unii Europejskiej miały być przeznaczone na innowacyjne usługi internetowe. 

W wyniku wytworzenia fałszywych dokumentów o wartości prawie 5 milionów złotych, doszło do uszczuplenia podatku VAT na łączną kwotę blisko miliona złotych. Faktury dotyczyły głównie nabycia i zbycia usług oraz towarów, które nigdy nie zostały zrealizowane. Transakcje były fikcyjne. Jak wynikało z ustaleń operacyjnych, na wypłatę z funduszy czekało kolejne pół miliona złotych.

W sprawie zatrzymano trzech mężczyzn. Zostali oni doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty związane wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwocie po 30 tys. złotych. Odpowiadający za zorganizowanie całego procederu 46-latek został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. 

Zabezpieczone zostało też mienie podejrzanych na łączną kwotę blisko 10 mln złotych. 

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Czytaj też:

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)

Prokuratura Okręgowa w Zamościu (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)