«Powrót

Wizyta Szefa KAS na Białorusi

Wizyta Szefa KAS na Białorusi

Wizyta Szefa KAS na Białorusi

uczestnicy spotkania siedzą za stołem konferencyjnym
uczestnicy spotkania pozują do zdjęcia na tle mapy Białorusi; na pierwszym planie na stole konferencyjnym flagi polska i białoruska
przedstawiciel białoruskiej służby celnej prezentuje uczestnikom spotkania sprzęt kontrolny
uczestnicy spotkania siedzą za stołem konferencyjnym - ogólny rzut na delegację polską i białoruską

16 stycznia 2020 r. na terenie przejścia granicznego z Białorusią w Kozłowiczach odbyło się spotkanie sekretarza stanu, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej nadinsp. Piotra Walczaka z Przewodniczącym Państwowego Komitetu Ceł Białorusi Jurijem Sieńko. Spotkanie poświęcone było ocenie współpracy polskich i białoruskich służb na szczeblu centralnym i regionalnym oraz planom na bieżący rok.

Organizatorem spotkania ze stroną białoruską było Ministerstwo Finansów. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli również: Zastępca Dyrektora Departamentu Ceł w MF Mariusz Koter oraz przedstawiciele lubelskich i podlaskich jednostek KAS. Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie reprezentowali na Białorusi: Dyrektor IAS dr hab. Leszek Bielecki, Zastępca Dyrektora IAS insp. Grzegorz Hemperek oraz Naczelnik Delegatury LUC-S w Białej Podlaskiej podinsp. Leszek Krasa.

Główne tematy rozmów kierownictwa polskich i białoruskich służb celnych dotyczyły oceny współpracy dwustronnej, oceny sytuacji na polsko-białoruskim odcinku granicy, organizacji ruchu w przejściach granicznych, perspektyw rozbudowy i modernizacji infrastruktury granicznej, a także przeciwdziałania przestępczości granicznej.

Jak podkreślił Szef KAS nadinsp. Piotr Walczak - priorytetem dla służb obu krajów jest stałe podwyższanie standardów obsługi podróżnych i podmiotów gospodarczych oraz zachowanie optymalnej przepustowości przejść granicznych, by ruch towarowy między Unią Europejską a Białorusią i innymi wschodnimi sąsiadami odbywał się bez zakłóceń.

Minister Piotr Walczak zadeklarował gotowość zacieśniania współpracy z białoruską administracją celną - zarówno bilateralnie, jak też w ramach mechanizmów unijnych, np. Partnerstwa Wschodniego czy Grupy Projektowej UE-Białoruś ds. dialogu celnego.

Oceniając współpracę na szczeblu lokalnym Dyrektor IAS w Lublinie dr hab. Leszek Bielecki podkreślił, że: współpraca Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z Regionalnym Urzędem Celnym w Brześciu układa się bardzo dobrze. Podstawowym celem takiego współdziałania jest uzgadnianie i wdrażanie rozwiązań gwarantujących płynność ruchu granicznego oraz zwalczanie przestępczości. Dyrektor zaznaczył, że to dzięki wypracowanej współpracy na poziomie regionalnym rozwiązywanych jest większość problemów, które mogą zakłócać  płynność odpraw w przejściach granicznych.

Następnie Zastępca Dyrektora IAS w Lublinie insp. Grzegorz Hemperek omówił planowane inwestycje na  kolejowym przejściu granicznym w Terespolu. Jak podkreślił Dyrektor - trasa kolejowa ze stacjami kolejowymi Terespol i Kobylany oraz terminalami odpraw w Małaszewiczach, znana pod nazwą "Suchy Port Małaszewicze", leży na najważniejszym transportowym korytarzu kolejowym łączącym Unię Europejską z Rosją i Azją - stąd konieczność modernizacji i planowania inwestycji w tym obszarze.

To tu, na  granicy Polski z Białorusią, stykają się dwa różne systemy torów kolejowych: o rozstawie szyn 1520 mm – „szerokie" tory po stronie wschodniej i rozstawie szyn 1435 mm - tory standardowe po stronie zachodniej. Dzięki nowej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych zwiększą się możliwości przepustowe i przeładunkowe towarów na przygranicznej stacji Terespol. Powstanie tu 10 szerokich torów o prześwicie 1520 mm. Będę one mogły obsługiwać ciężkie pociągi o długości 1050 metrów i nacisku 25 t/oś. To - jak zaznaczył Dyrektor Hemperek - inwestycja niezwykle potrzebna w kontekście rozwoju przewozów na tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku.

W związku z powyższą inwestycją uczestnicy spotkania poruszyli też konieczność budowy nowego dwutorowego mostu na rzece Bug pomiędzy stacją Terespol a stacją Brześć.

Przedstawiciele polskiej i białoruskiej służby rozmawiali też o przeciwdziałaniu przestępczości granicznej. Omówiono rozwiązania mające na celu zwiększanie skuteczności zwalczania przemytu i innych naruszeń przepisów celnych na wspólnym odcinku granicy.

Podczas spotkania jego uczestnicy wytyczyli także kluczowe obszary współdziałania i zadania do realizacji w roku bieżącym.

Doceniając wagę bieżącej współpracy, wymiany doświadczeń i potrzebę sprawnego rozwiązywania pojawiających się ewentualnych problemów - kierownictwo Izby Administracji Skarbowej w Lublinie zobowiązało się do zorganizowania analogicznego spotkania po stronie polskiej.