«Powrót

Lubelska KAS pomaga w walce z koronawirusem

Lubelska KAS pomaga w walce z koronawirusem

Lubelska KAS pomaga w walce z koronawirusem

Trzech funkcjonariuszy służby celno-skarbowej rozpakowuje kartony zawierające butelki z alkoholem
Czterech funkcjonariuszy służby celno-skarbowej rozpakowuje kartony zawierające butelki z alkoholem na tle samochodu dostawczego
Trzech funkcjonariuszy służby celno-skarbowej wypakowuje kartony zawierające butelki z alkoholem z samochodu dostawczego

Blisko 4,5 tys. litrów spirytusu przekazała dotychczas różnym podmiotom lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Alkohol służy do przygotowania preparatu dezynfekującego.

Krajowa Administracja Skarbowa w tym trudnym czasie walki z pandemią stara się nie tylko zapewnić bezpieczeństwo na granicach, ale też nasi funkcjonariusze i pracownicy czynnie angażują się w walkę z koronawirusem na innych frontach. Szyjemy maseczki, priorytetowo odprawiamy środki ochrony indywidualnej, wspomagamy policję w pilnowaniu porządku publicznego.

Niewątpliwie istotną rolę w walce z pandemią ma też przekazywanie przez jednostki Krajowej Administracji Skarbowej zarekwirowanego alkoholu, który służy do produkcji środków do dezynfekcji.  

W ostatnim tygodniu kolejne 2,3 tys. litrów trafiło do różnych instytucji, w tym do: Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lulinie, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Lublinie i Tomaszowie Lubelskim.

W sumie to już 4,5 tys. litrów przekazane jedenastu jednostkom, m.in. szpitalom i jednostkom medycznym, sanepidowi i wojsku.

Przekazywany przez KAS alkohol został zatrzymany podczas prób przemytu oraz podczas działań kontrolnych prowadzonych na terenie kraju, m.in. na bazarach, prywatnych posesjach. Z uwagi na jego moc – od 80 do 92% - stanowi doskonały środek do przygotowania preparatów do dezynfekcji przedmiotów, powierzchni czy też środków transportu wymagających odkażania.

Sprawne przekazywanie alkoholu nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu osób. Ogrom pracy wykonują komórki likwidacji, które m.in. zajmują się przygotowaniem niezbędnych dokumentów, funkcjonariusze magazynu depozytowego w Tomaszowie Lubelskim, dzięki którym możliwe jest sprawne, sukcesywne przekazywanie alkoholu podmiotom wskazanym przez sanepid, a także funkcjonariusze komórek realizacji, którzy pomagają w dystrybucji alkoholu do niektórych jednostek.

Lubelska KAS czyni starania aby jak największą ilość zarekwirowanego alkoholu przekazać na walkę z koronawirusem. W przygotowaniu są kolejne tysiące litrów.