«Powrót

Ministerstwo Finansów zabiera uczniów w misję edukacyjną Rusza V. edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów zabiera uczniów w misję edukacyjną Rusza V. edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów zabiera uczniów w misję edukacyjną Rusza V. edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Finansoaktywni" to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. Ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Misja tegorocznej edycji brzmi: „Rozumiemy podatki". Uczestnicy programu mogą wygrać nagrody rzeczowe i wycieczkę do Warszawy.
Czym są podatki? Co dzięki nim zyskujemy i dlaczego je płacimy?
Dzięki materiałom dydaktycznym opracowanym przez specjalistów uczniowie zrozumieją tę pozornie trudną tematykę. Dowiedzą się, dlaczego podatki są najważniejszą częścią budżetu państwa i poznają związek między płaceniem podatków, a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych czy opieki zdrowotnej.
Uczniowie mogą także wziąć udział w konkursie. Ich zadaniem będzie stworzenie filmu „Tropem podatków w mojej okolicy". W materiale, wykorzystując dowolną formę (reportaż, talk show, sonda uliczna, itp.), pokażą, jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w ich otoczeniu i codziennym życiu oraz wskażą, co dodatkowego zyskaliby, gdyby wszyscy płacili podatki. Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze filmy. Nagrodą dla nich będzie dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz smartwatche i słuchawki bezprzewodowe, zaś nauczyciele – ich opiekunowie – otrzymają tablety.
Jak wziąć udział w programie?
Program „Finansoaktywni" rozpoczął się 28 lutego. Mogą się do niego zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl. Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez grono specjalistów. Dostępnych jest 525 zestawów. W razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.
Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pacy dla uczniów, film edukacyjny i prezentację Power Point (materiały są w formie drukowanej i elektronicznej na płycie CD dołączonej do zestawu) oraz materiały pomocnicze: plakat, zestaw karteczek post-it, teczki na materiały i długopisy.
Etapy konkursu
W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach przygotowują film konkursowy. Zgłoszenie do konkursu następuje przez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl.
W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 13 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace i otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Maciejem „Sheo" Ejsmontem.
Dołącz do Finansoaktywnych! Aby dowiedzieć się więcej o programie i zapoznać z materiałami edukacyjnymi wystarczy odwiedzić stronę www.finansoaktywni.pl.
Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku: facebook.com/Finansoaktywni