«Powrót

Blisko 300 szt. podrabianej biżuterii przejęła lubelska KAS

Blisko 300 szt. podrabianej biżuterii przejęła lubelska KAS

Blisko 300 szt. podrabianej biżuterii przejęła lubelska KAS

Biżuteria złota, głównie bransoletki. W tyle stojak z naszyjnikami.
Bransoletki, naszyjniki i kolczyki w kolorze złota
Broszki, kolczyki, naszyjniki w kolorze złota i srebra
Naszyjnik i kolczyki w kolorze złota z kamieniami
  • Prawie 300 szt. biżuterii z zastrzeżonymi znakami towarowymi zabezpieczyli w galeriach handlowych w Lublinie funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
  • Gdyby wyroby były oryginalne ich wartość rynkowa wyniosłaby blisko 1,5 mln złotych. 
  • Ochrona praw własności intelektualnej jest jednym z zadań KAS.

Wyroby jubilerskie z bezprawnie wykorzystanymi znakami znanych światowych marek

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prowadzili w lubelskich centrach handlowych kontrole w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. Na dwóch stoiskach znaleźli podrabianą biżuterię kilku ekskluzywnych marek, w tym: kolczyki, zawieszki, naszyjniki, bransolety i pierścionki. W sumie zabezpieczyli 291 szt. podróbek. Wszystkie – mimo markowych oznaczeń – jedynie imitowały towary luksusowe. Od oryginałów różniły się wyglądem, ceną oraz jakością wykonania.

Funkcjonariusze zatrzymali towar, a o zdarzeniu powiadomili kancelarie prawne reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych.

Stoiska pełne kłopotów – nawet do 5 lat pozbawienia wolności

Wprowadzanie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi, w myśl ustawy Prawo własności przemysłowej, jest przestępstwem. W przypadku, gdy sprawca uczyni sobie z nieuprawnionego używania znaku towarowego stałe źródło dochodu kara może być naprawdę dotkliwa – nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w sprawie prowadzi komórka dochodzeniowo-śledcza lubelskiej KAS. 

Rola KAS

Krajowa Administracja Skarbowa odgrywa ważną rolę w zatrzymywaniu towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej. W ten sposób walczy z fałszerstwem i piractwem, dba o prawa twórców, ale też o prawa kupujących – którzy często są wprowadzani w błąd, że za atrakcyjnie niską cenę kupują towar markowy.

Przedmiotem ochrony są m.in. znaki towarowe, wzory przemysłowe oraz patenty na wynalazki.

W 2022 r. lubelska Służba Celno-Skarbowa nie dopuściła do nielegalnego obrotu prawie 100 tys. szt. towarów naruszających prawa własności intelektualnej. To m.in. odzież, obuwie, zegarki, akcesoria samochodowe, torby, portfele, plecaki, kosmetyki, leki i wyroby farmaceutyczne, zabawki, okulary oraz części i akcesoria do telefonów komórkowych.