«Powrót

Celne lekcje

Celne lekcje

Celne lekcje

Aula szkolna. Troje funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej stoi przy stolikach, na których rozłożony jest sprzęt i wyposażenie służbowe. Jeden funkcjonariusz siedzi przy stoliku.
Aula szkolna. Na pierwszym planie kilkudziesięciu uczniów. Na drugim planie rozłożone na podłodze walizki do pokazów. Przy walizkach funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
Aula szkolna. Na pierwszym planie kilkudziesięciu uczniów. Na drugim planie funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej przeszukuje z psem służbowym walizki ułożone na podłodze. Troje funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przygląda się pokazowi.
Aula szkolna. Zdjęcie zrobione z góry. Na pierwszym planie na krzesełkach siedzi około 100 uczniów. W tle stoją funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
  • Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej odwiedzili szkołę podstawową w Siemieniu, by przybliżyć uczniom kulisy naszego zawodu. 
  • Opowiadali o zadaniach Służby Celno-Skarbowej i jej roli w ochronie granicy, o zagrożeniach związanych z nielegalnym hazardem, a także o możliwości aplikowania do klas o profilu służba celno-skarbowa. 
  • W zajęciach z funkcjonariuszami SCS uczestniczyli uczniowie klas I – VIII.

Zajęcia odbyły się na zaproszenie dyrekcji Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siemieniu. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej. 

Ochrona granicy, rynku i społeczeństwa

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in., że funkcjonariuszy SCS można spotkać zarówno na granicy państwa, jak i wewnątrz kraju, a jednym z ich zadań jest przeciwdziałanie przemytom i ochrona rynku przed napływem szkodliwych i niebezpiecznych towarów.

Funkcjonariusze mówili też o tym, jak należy zachować się podczas przekraczania granicy i jakich towarów nie można przywozić z zagranicznych podróży. Przykłady takich nietrafionych pamiątek to chociażby zagrożone wyginięciem dziko żyjące gatunki zwierząt i roślin (CITES). Uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego, a zwłaszcza ginących gatunków CITES i jaka jest w tym rola Służby Celno-Skarbowej. Nie skończyło się na samej teorii – młodzież mogła też obejrzeć przykładowe okazy, które były nielegalnie przewożone przez granicę, w tym m.in.: skórę pytona, kieł morsa czy muszlę przydaczni.

Dużo zainteresowanie uczniów wzbudził oznakowany radiowóz Służby Celno-Skarbowej i jego wyposażenie, w tym kamizelki kuloodporne, kominiarki, kajdanki, pałka teleskopowa i inne. Uczniowie dowiedzieli się jak przebiega typowa kontrola celna, przez chwilę mogli też poczuć się jak prawdziwi funkcjonariusze, przymierzając elementy służbowego umundurowania.

Wśród przygotowanych przez funkcjonariuszy atrakcji dla uczniów nie zabrakło pokazu umiejętności psa służbowego, przeszkolonego do wykrywania wyrobów tytoniowych. Opiekun czworonoga odpowiadał na pytania o codzienną pracę i szkolenie psów służbowych w KAS.

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

Część zajęć poświęcona była tematyce nielegalnych gier hazardowych, w tym na automatach i w internecie. Zajęcia z problematyki nielegalnego hazardu to element ogólnopolskiej akcji edukacyjnej KAS pn. „Hazard! Nie daj się wciągnąć!", skierowanej do uczniów szkół podstawowych i średnich. Prowadzący zajęcia przestrzegli młodzież przed konsekwencjami udziału w takich nielegalnych rozrywkach. Zwrócili też uwagę na problem uzależnienia od gier hazardowych, dotykający nierzadko osób bardzo młodych. 

Klasy celno-skarbowe 

Spotkanie w Siemieniu było również okazją do promowania możliwości aplikowania uczniów kończących szkołę podstawową do klas o profilu celno-skarbowym – tworzonych w wybranych liceach ogólnokształcących w województwie – oraz krótkiego zaprezentowania oferty edukacyjnej z tego zakresu. Uczniowie otrzymali też garść informacji dotyczących warunków rekrutacji do Służby Celno-Skarbowej.

W sumie w spotkaniu edukacyjnym z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej skorzystało ponad stu uczniów klas I-VIII. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zadawały mnóstwo pytań, dzieliły się swoją wiedzą i spostrzeżeniami.