«Powrót

Delegacje chińskiej administracji celnej z wizytą w Polsce

Delegacje chińskiej administracji celnej z wizytą w Polsce

Delegacje chińskiej administracji celnej z wizytą w Polsce

Chińska delegacja w OC Małaszewicze
Chińska delegacja w OC Małaszewicze
4 i 12 grudnia br. w Oddziale Celnym w Małaszewiczach gościły delegacje Generalnej Administracji Celnej Chin. 
 
4 grudnia br. Oddział Celny w Małaszewiczach odwiedziła czteroosobowa delegacja  pod przewodnictwem Dyrektora Departamentu Statystyki – Pana Cai Junwei. Z kolei 12 grudnia br. gościliśmy sześcioosobową delegację, której przewodniczyła Pani Ms. Liu Yan – Zastępca Dyrektora Departamentu Finansowego. 
 
Głównym obszarem zainteresowania obydwu delegacji była organizacja odpraw w OC w Małaszewiczach i obsługa pociągów ekspresowych z Chin do Europy. 
W spotkaniach uczestniczyła przedstawicielka Ministerstwa Finansów – Pani Agnieszka Witkowska.
 
Kierownik OC w Małaszewiczach nadkom. Leszek Kulhawczuk zapoznał delegatów z funkcjonowaniem „suchego portu" – jak nazywany bywa Oddział również w relacjach międzynarodowych – jego infrastrukturą i możliwościami związanymi, m.in. z położeniem na trasie Kolejowego Korytarza Transportowego Drugiego łączącego Unię Europejską z Rosją i Azją. Oddział Celny w Małaszewiczach jest kluczowym przejściem granicznym na trasie kolejowej Nowego Jedwabnego Szlaku. Infrastruktura terminalowa Małaszewicz stanowi doskonałą bazę do rozwoju inwestycji i działań logistycznych przeznaczonych do obsługi dla różnego rodzaju towarów (towary masowe, płynne, sypkie, gazowe, obrót kontenerowy).
 
Wizyty były również okazją do zaprezentowania funkcjonowania jednego z terminali przeładunkowych w rejonie przeładunkowym Małaszewicze – PKP CARGO Centrum Logistyczne. 
 
Wizytujących zapoznano również z technologią odpraw w ruchu kolejowym z wykorzystaniem stacjonarnego urządzenia skanującego pociągi towarowe, zlokalizowanego na trasie przejazdu z Terespola do Małaszewicz. Podkreślono, iż skaner RTG jest ważnym elementem systemu kontroli umożliwiającym bezinwazyjną weryfikację zawartości przesyłek, co znacznie przyspiesza prowadzenie odpraw celnych. Nasi goście z dużą aprobatą odnieśli się do takiego prowadzenia kontroli. Ponadto podkreślono, iż kontrola celna prowadzona przez KAS wpisuje się czasowo w proces przeładunku kontenerów wynikający z różnicy szerokości torów.