«Powrót

Dni otwarte w szkołach z klasami SCS

Dni otwarte w szkołach z klasami SCS

Dni otwarte w szkołach z klasami SCS

Uczniowie klasy Celno-Skarbowej podczas pokazu musztry paradnej - widok z góry, uczniowie ustawieni w znak x
Namiot promocyjny Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Na stoisku leżą okazy CITES oraz walizki ze sprzętem do kontroli. Wewnątrz stoi kilku uczniów klasy Celno-Skarbowej. Przed stoiskiem stoi wykładowca w mundurze polowym  obok czarnych, białych i czerwonych balonów. KAS.
Radiowóz Służby Celno -Skarbowej a przed nim kilka odwiedzających osób
Stanowisko promocyjne Izby Administracji Skarbowej. Przed namiotem dużo osób odwiedzających
Czarny labrador podczas pokazu. Pies leży przy drewnianej skrzynce
Zbliżenie na emblemat Klasy Celno-Skarbowej na ramieniu uczennicy
Stoisko z okazami CITES. Za stoiskiem stoją uczniowie klasy Celno-Skarbowej z wykładowczynią
Przy budynku szkoły stoi radiowóz Służby Celno-Skarbowej a przy nim funkcjonariusze i odwiedzający
Sala gimnastyczna. Pokaz umiejętności psa służbowego SCS - czarnego labradora. Przy ścianach stoją widzowie
Stoisko z okazami CITES. Przy stoisku uczniowie
  • W kwietniu przedstawiciele lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczyli w dniach otwartych szkół, w których utworzone są klasy o profilu służba celno-skarbowa.
  • W województwie lubelskim takie klasy, na mocy podpisanych z KAS porozumień, funkcjonują w LO im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim, XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie i Akademickim LO w Terespolu.
  • Na przygotowanych stoiskach promocyjnych zachęcaliśmy młodzież do rekrutowania do klas SCS i prezentowaliśmy różnorodność naszych zadań.

Dni otwarte to okazja do zaprezentowania uczniom szkół podstawowych i ich opiekunom oferty programowej szkół średnich. Już od kilku lat w ofercie trzech szkół w województwie lubelskim są również klasy o profilu służba celno-skarbowa. I niezmiennie cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Coroczny udział lubelskiej KAS w wydarzeniu, jakim są dni otwarte, daje możliwość zaprezentowania ósmoklasistom oferty edukacyjnej w zakresie klas SCS oraz przybliżenia zadań i roli naszej służby.

Stoisko promocyjno-edukacyjne KAS

W tym roku młodzież również miała okazję do spotkania i bezpośrednich rozmów z przedstawicielami Służby Celno-Skarbowej.

Wiele pytań dotyczyło zajęć lekcyjnych w klasach SCS i możliwości rekrutowania do tych klas. Odpowiadali na nie zarówno nasi wykładowcy z zakresu celno-skarbowego, jak i uczniowie starszych roczników klas SCS, którzy aktywnie włączyli się w organizację i pomoc przy obsłudze stoisk KAS.

Niektórzy odwiedzający nasze stoiska uczniowie i ich opiekunowie pytali także o możliwości przyszłego zatrudnienia w KAS, zasady rekrutacji, kryteria i etapy naborów oraz wymagania, jakie należy spełniać.

Z okazji dni otwartych szkół lubelska KAS przygotowała też wystawki i pokazy. Funkcjonariusze SCS prezentowali m.in. sprzęt i wyposażenie do kontroli oraz zagrożone wyginięciem okazy roślin i zwierząt (CITES) zatrzymane przy próbach przemytu. Prezentowali też filmiki z działań kontrolnych, opowiadali o wyzwaniach związanych z codzienną służbą, w tym w obszarach zwalczania przestępczości ekonomicznej i ochrony granicy Unii Europejskiej, mówili też o roli kryminalistyki w KAS.

Uczestnicy dni otwartych mogli również obejrzeć pokazy umiejętności psów służbowych, które szkolone są m.in. do wykrywania wyrobów tytoniowych.

Zajęcia w klasach o profilu służba celno-skarbowa

Dla klas o profilu służba celno-skarbowa w województwie lubelskim opracowany jest jednolity program nauczania, który pozwala w sposób uporządkowany i tematyczny zapoznać uczniów z organizacją, rolą i zadaniami Służby Celno-Skarbowej. Lekcje prowadzą wykładowcy lubelskiej KAS, a pieczę merytoryczną nad całokształtem zajęć sprawuje dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Uczniowie naszych klas mają możliwość zdobycia wiedzy m.in. z zakresu prawa celnego, kontroli celnej i celno-skarbowej, poznają podstawowe informacje dotyczące zgłoszeń celnych, postępowań karnych skarbowych, ograniczeń pozataryfowych, uczestniczą w zajęciach z etyki, musztry i ceremoniału KAS, a także strzeleckich oraz z taktyki i technik interwencji. Poza zajęciami teoretycznym są też lekcje wyjazdowe, w ramach których uczniowie poznają różne jednostki lubelskiej KAS.