«Powrót

Farmaceutyki i CITES na granicy

Farmaceutyki i CITES na granicy

Farmaceutyki i CITES na granicy

Na stole leży kilkadziesiąt blistrów z tabletkami różnego rodzaju oraz fiolki. W tle stoi mała waga.
Na stole leżą opakowania z balsamami i kremami. Na opakowaniach napisy w języku rosyjskim

Ponad 800 tabletek i ampułek z lekami oraz 180 kremów i balsamów ujawnili funkcjonariusze KAS z Dorohuska. Wśród zatrzymanych medykamentów znalazły się leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe oraz specyfiki zawierające wyciągi z gatunków chronionych.  

5 września 2020 r. podczas kontroli autokaru przekraczającego granicę w Dorohusku w bagażu jednej z podróżnych funkcjonariusze ujawnili ponad 800 tabletek oraz ampułek z lekami. Wśród zatrzymanych farmaceutyków znalazły się m.in. leki przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe i antybiotyki. Właścicielka bagażu nie przyznała się do własności ujawnionych medykamentów tłumacząc, że to przesyłka dla znajomych jej rodziców. 

Z kolei dwa dni wcześniej, również podczas kontroli autokaru na przejściu drogowym w Dorohusku, funkcjonariusze ujawnili 180 różnego rodzaju kremów oraz 6 litrowych butelek  alkoholu. Kierowca pojazdu przyznał się do próby przemytu alkoholu. Zeznał jednocześnie, że kremy nie są jego własnością i miał je tylko dostarczyć do Warszawy. 

Niektóre z ujawnionych specyfików zawierały wyciąg z pijawki lekarskiej, która jest jednym z gatunków objętych międzynarodową ochroną zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). 

W obydwu sprawach wszczęte zostały sprawy karne skarbowe.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że leki należą do produktów często podrabianych, a przyjmowanie środków nieznanego składu i pochodzenia może grozić utratą zdrowia, a nawet życia.

Ponadto przypominamy, że zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony (wymagane zezwolenia).