«Powrót

KAS i Policja zatrzymały ponad 400 szt. podrabianych zabawek

KAS i Policja zatrzymały ponad 400 szt. podrabianych zabawek

KAS i Policja zatrzymały ponad 400 szt. podrabianych zabawek

Dwie funkcjonariuszki Służby Celno-Skarbowej stoją przy półkach z zabawkami
Dwie funkcjonariuszki Służby Celno-Skarbowej przeglądają wiszące na wieszakach torebki
  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Policji wykryli w jednym ze sklepów w Biłgoraju ponad 400 szt. podrabianych towarów.
  • Wśród zatrzymanych podróbek przeważają zabawki dla dzieci. 
  • Kupując zabawki warto pamiętać, że niska cena, błędne oznaczenia czy też  wątpliwa jakość wykonania – to sygnały świadczące o tym, że możemy mieć do czynienia z podróbkami. 

Podróbki na celowniku KAS

KAS i Policja cyklicznie prowadzą wspólne kontrole wymierzone w nieuczciwych sprzedawców, którzy handlują podrabianymi towarami, bezprawnie opatrzonymi markowymi oznaczeniami znanych firm. Wśród zatrzymywanych przez funkcjonariuszy podróbek dominują zabawki, odzież, kosmetyki oraz podróbki modowe, w tym np. torebki.

Tak też było i w tym przypadku. 

400 podrabianych zabawek nie trafi do dzieci

W jednym ze sklepów w Biłgoraju funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Lublina i Zamościa oraz policjanci z Biłgoraja znaleźli ponad 400 szt. podróbek, wśród których przeważały zabawki dla dzieci. Były to m.in. klocki, karty do gier, lalki, pluszaki, zestawy figurek, zabawkowe telefony i inne. O tym, że – mimo markowych oznaczeń – nie są to towary znanych światowych producentów, świadczyła m.in. niska cena i słaba jakość wykonania.  

Ale jakość wykonania to nie największy problem. Badania laboratoryjne KAS niejednokrotnie potwierdzały, że podrabiane zabawki zawierały w swym składzie zagrażające zdrowiu substancje chemiczne, w tym np. podwyższone stężenie ftalanów. 

Poza zabawkami w sklepie w Biłgoraju funkcjonariusze znaleźli też kilka torebek damskich. Te również bezprawnie oznakowane były logo znanego producenta towarów markowych. 

Gdyby zatrzymane przez KAS i Policję towary były oryginalne, ich wartość rynkowa wynosiłaby około 38 tys. zł.

Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju.