«Powrót

KAS na konferencji i spotkaniach ze studentami KUL

KAS na konferencji i spotkaniach ze studentami KUL

KAS na konferencji i spotkaniach ze studentami KUL

Dwóch techników kryminalistyki prezentuje sprzęt służbowy. W tle studenci.
Przy mównicy w auli stoi Dyrektor IAS Lublin dr Artur Krukowski. Z lewej strony zdjęcia widoczna ścianka reklamowa z napisem Krajowa Administracja Skarbowa.
Przy mównicy w auli stoi Dyrektor IAS Lublin dr Artur Krukowski. Na pierwszym planie w ławkach siedzą studenci. Na drugim planie przy stole prezydialnym siedzą inni uczestnicy konferencji.
Przy mównicy w auli stoi Naczelnik LUCS insp. Krzysztof Guściora. Z lewej strony zdjęcia widoczna ścianka reklamowa z napisem Krajowa Administracja Skarbowa.
Dwoje funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przy stoisku ze sprzętem służbowym.
Grupa zamaskowanych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z bronią. W tle widoczni obserwatorzy.
Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej z psem służbowym w trakcie pokazu. W tle widoczni obserwatorzy pokazu.
Dwoje funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przy stoisku z okazami CITES, na którym są m.in. skóry dzikich zwierząt.
  • Na zaproszenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL) przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) uczestniczyli 31 maja w spotkaniach ze studentami i kadrą akademicką uczelni.
  • Okazją były dni otwarte na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji oraz III Tydzień Kryminologiczny zorganizowany przez  Instytut Nauk Socjologicznych KUL.

O roli i zadaniach KAS – seria wykładów dla studentów 

Dzień KAS na KUL rozpoczął się od spotkania przedstawicieli lubelskiej i podlaskiej KAS ze studentami na Wydziale Nauk Społecznych – Instytut Nauk Socjologicznych. Konferencja zorganizowana została przez uczelnię w ramach trwającego od 29 maja do 2 czerwca 2023 roku III Tygodnia Kryminologicznego. 

Wykład wprowadzający nt. „Charakterystyka i zadania Krajowej Administracji Skarbowej" wygłosił dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr Artur Krukowski.

O działalności, strukturze i zasadach funkcjonowania Izby Administracji Skarbowej w Lublinie i podległych jednostek mówił rzecznik lubelskiej IAS Michał Deruś. 

Służbę Celno-Skarbową w KAS zaprezentował studentom naczelnik LUCS w Białej Podlaskiej insp. Krzysztof Guściora w wystąpieniu „Nie tylko granica. Zadania i obowiązki funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej".  

Następnie, obszar duszpasterstwa w KAS przybliżył uczestnikom konferencji ks. dr hab. Sławomir Bylina z podlaskiej KAS.

Konferencja w ramach III Tygodnia Kryminologicznego była też okazją do zaprezentowania oferty rekrutacyjnej Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Uczestnicy dowiedzieli się jakie warunki należy spełnić, by móc zostać funkcjonariuszem SCS lub pracownikiem służby cywilnej w KAS oraz jakie są kryteria i etapy naborów. Tę część spotkania poprowadzili przedstawiciele Wydziału Personalnego w IAS Lublin. 

„Kariera w administracji skarbowej" i „Kariera w służbach mundurowych" to z kolei wystąpienia wpisujące się w cykl wykładów w ramach dnia otwartego  na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. W spotkaniu ze studentami i młodzieżą zainteresowaną studiowaniem na WPPKiA KUL spotkali się m.in. dyrektor IAS Lublin dr A. Krukowski i naczelnik LUCS w Białej Podlaskiej insp. K. Guściora. W dniu otwartym na WPPKiA uczestniczyli też przedstawiciele Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku, którzy – w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjnej KAS „Hazard? Nie, dziękuję!" – przybliżyli młodym ludziom problematykę hazardu.

KAS „od kuchni" – czyli nasze stoisko tematyczne

Studenci mogli poznać nasze zadania nie tylko w teorii. Przygotowaliśmy też stoiska tematyczne i pokazy. O znaczeniu kryminalistyki w zwalczaniu przestępczości opowiadali technicy kryminalistyki lubelskiej KAS, prezentując m.in. sprzęt do wykrywania śladów daktyloskopijnych. Eksperci z zakresu CITES prezentowali bogatą kolekcję zatrzymanych przez Służbę Celno-Skarbową okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, przestrzegając jednocześnie przed niefrasobliwym przywozem takich pamiątek. Odwiedzający w tym dniu uczelnię mogli też obejrzeć sprzęt i wyposażenie używane przez funkcjonariuszy SCS podczas prowadzonych kontroli.

KAS w akcji – dynamiczne pokazy grup zwalczania przestępczości

Dużym zainteresowaniem cieszył się dynamiczny pokaz grupy zwalczania przestępczości, w którym funkcjonariusze SCS zainscenizowali przejęcie niebezpiecznego przestępcy – co wiązało się m.in. z siłowym wejściem do budynku, w którym ukrywał się poszukiwany mężczyzna. Był też pokaz użycia środków przymusu bezpośredniego oraz pokaz umiejętności psa służbowego – specjalisty od wykrywania nielegalnych wyrobów akcyzowych.