«Powrót

KAS na Wschodnich Targach Ochrony Granic GRANICE 2023

KAS na Wschodnich Targach Ochrony Granic GRANICE 2023

KAS na Wschodnich Targach Ochrony Granic GRANICE 2023

Szef KAS przemawia przed mównicą na tle ścianki z napisem
Dyrektor IAS Lublin przemawia przed mównicą na tle ścianki z napisem
Wicedyrektor IAS Lublin przemawia przed mównicą na tle ścianki z napisem
Stoisko KAS na targach. Na stołach sprzęt techników kryminalistyki. Obok troje funkcjonariuszy.
Stoisko z okazami CITES. Przed nim kilka osób ogląda eksponaty.
Funkcjonariusz rozmawia na stoisku z wystawcą.W tle inni uczestnicy targów.
Pokaz pracy psa służbowego
Trzech funkcjonariuszy z psami służbowymi stoją na płycie lotniska,
Pokaz grupy realizacji. Dwa samochody i wokół grupa uzbrojonych funkcjonariuszy.
  • W dniach 29 – 30 sierpnia 2023 r. w Depułtyczach Królewskich odbyły się Wschodnie Targi Ochrony Granic GRANICE 2023.
  • W wydarzeniu, skupiającym m.in. przedstawicieli służb mundurowych oraz wystawców nowoczesnego sprzętu do kontroli, wziął udział Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej insp. Bartosz Zbaraszczuk.
  • Krajowa Administracja Skarbowa miała też swoje stoisko tematyczne na Targach.

Tegoroczną, szóstą już edycję Targów Ochrony Granic, honorowym patronatem objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Komendant Główny Straży Granicznej, Wojewoda Lubelski, Wojewoda Podlaski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydenci m. Lublina i m. Chełm.

Nowoczesny sprzęt do kontroli wspiera walkę z przestępczością graniczną

Targi GRANICE to jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone różnym aspektom ochrony granic oraz prezentacji formacji mundurowych działających na granicy - ich zadań, wyzwań i współpracy z innymi instytucjami. To przede wszystkim praktyczne pokazy specjalistycznego sprzętu do kontroli i nowoczesnych technologii, prezentacje branżowe przy stoiskach wystawowych, jak też panel dyskusyjny ekspertów.

Krajowa Administracja Skarbowa aktywnie włącza się we współorganizację tego wydarzenia już od pierwszej jego edycji, czyli od 2017 r. 

Z uwagi na zadania KAS oraz fakt, że zewnętrzna granica Polski jest jednocześnie ważnym bastionem dla ochrony obszaru całej Unii Europejskiej – z zainteresowaniem śledzimy prezentowany na Targach sprzęt, który potencjalnie może być wykorzystany do ochrony granicy. 

Rola, zadania i wyzwania stojące przed KAS

Jak podkreślił Szef KAS insp. Bartosz Zbaraszczuk, podczas wystąpienia otwierającego Targi GRANICE 2023: „Przed służbami odpowiedzialnymi za ochronę granicy, w tym Służbą Celno-Skarbową, cały czas pojawiają się nowe wyzwania. Dotyczą np. zagrożeń związanych z wojną w Ukrainie, nasileniem międzynarodowego terroryzmu czy nielegalną migracją. Wschodni odcinek granicy to również nieustanna walka z przemytem towarów. Bez odpowiednich narzędzi nie byłaby ona skuteczna ani możliwa." Jak dodał insp. B. Zbaraszczuk: „Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa - przejścia graniczne sukcesywnie są modernizowane, rozbudowywane i wyposażane w nowoczesne urządzenia RTG oraz specjalistyczny sprzęt do kontroli".

Granica to także nowe wyzwania dla służb związane z wojną w Ukrainie. Jak podkreślił dyrektor IAS w Lublinie dr Artur Krukowski: „Odcinek granicy w województwie lubelskim jest strategiczny. Od Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej bardzo dużo zależy jeśli chodzi o to, co dzieje się na Ukrainie."

Jak dodał dyrektor – wyzwaniem dla KAS jest też granica z Białorusią i skumulowanie obecnie całego ruchu towarowego na jedynym działającym przejściu granicznym w Kukurykach (woj. lubelskie). To nie tylko obsługa tego ruchu, ale też kontrola przestrzegania nałożonych na Rosję i Białoruś sankcji.

O kierunkach lubelskiej KAS w zakresie zwalczania przestępczości granicznej mówił na Targach zastępca dyrektora IAS w Lublinie mł. insp. Bogusław Gromadzki. Jak podkreślił: „ Podejmujemy działania, by pozyskiwać sprawdzony, nowoczesny i skuteczny sprzęt do kontroli.  A targi są wyjątkowa okazją, by taki sprzęt obejrzeć, przetestować i  ocenić jego przydatność". Jak dodał dyrektor: „Zależy nam też na takim sprzęcie, który spowoduje, że nasze kontrole będą jak najmniej inwazyjne". 

Nowinki technologiczne na Targach

Na targach GRANICE 2023 kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych prezentowało sprzęt, który może być w zainteresowaniu służb granicznych, w tym wspierać i ułatwiać prowadzone działania kontrolne. 

Uczestnikom wydarzenia zaprezentowano m.in. samoloty, bezpilotowce obserwacyjne, drony – w tym podwodne, broń palną krótką i długą, wozy opancerzone, pojemnik do bezpiecznego transportu materiałów wybuchowych, wzmocniony samochód do patrolu, mobilny system antydronowy, kamery termowizyjne, systemy zagłuszające i geolokalizacyjne i in. 

Stoisko KAS na Targach GRANICE

Na stoisku tematycznym KAS Służba Celno-Skarbowa prezentowała różnorodne spektrum swoich zadań. Można było tam obejrzeć m.in. wykorzystywany przez funkcjonariuszy sprzęt do kontroli, drony, pojazdy terenowe, mobilne biuro, mobilne urządzenie rentgenowskie służące do prześwietlania przesyłek pod kątem przemytu, broń służbową. Były także stacjonarne i mobilne laboratoria celne, wyposażenie techników kryminalistyki KAS, w tym sprzęt do wykrywania śladów daktyloskopijnych, a także wystawa okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem CITES.

Dla gości i wystawców na Targach Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała też pokazy, tj.: zatrzymanie przez funkcjonariuszy członków międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów oraz pokazy umiejętności psów służbowych KAS.

Drugiego dnia wydarzenia Targi GRANICE odwiedzili uczniowie klas o profilu Służba Celno-Skarbowa z Janowa Podlaskiego.