«Powrót

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Delegacje służb mundurowych składający wiązankę przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie reprezentujący lubelską KAS.
Goście różnych formacji biorący udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa.
  • Kierownictwo Izby Administracji Skarbowej w Lublinie i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej uczestniczyło w uroczystym apelu z okazji przypadającego 8 maja Narodowego Dnia Zwycięstwa.
  • Uroczystość, zorganizowana na Placu Litewskim w Lublinie, zgromadziła m.in. przedstawicieli służb mundurowych, administracji rządowej i samorządowej, innych służb i instytucji województwa lubelskiego, organizacji kombatanckich, a także mieszkańców miasta.

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa odbyły się w wielu miastach w Polsce, w tym także w Lublinie. W stolicy naszego województwa wzięli w nich udział przedstawiciele władz województwa lubelskiego, miasta Lublin, organizacji kombatanckich oraz patriotyczno-niepodległościowych, przedstawiciele służb mundurowych i innych instytucji.

Lubelską Krajową Administrację Skarbową reprezentowali: dr Artur Krukowski - Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie oraz mł. insp. Krzysztof Guściora, Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa poprzedziła Msza Święta odprawiona w Kościele pw. św. Piotra i Pawła o godzinie 12.00. Następnie, około godz. 13.15 rozpoczął się uroczysty apel na Placu Litewskim oraz złożenie kwiatów przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.

Obchodzone 8 maja święto państwowe ustanowione zostało na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm RP 24 kwietnia 2015 r. Upamiętnia ono zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego.

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa zniosła obchodzone wcześniej 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała utratę mocy dekretu z 8 maja 1945 r., który je wprowadził.