«Powrót

Obchody Święta 34. Pułku Piechoty z udziałem funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Obchody Święta 34. Pułku Piechoty z udziałem funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Obchody Święta 34. Pułku Piechoty z udziałem funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Chór funkcjonariuszy IAS Lublin podczas występu
Funkcjonariusze przy stoisku KAS, pokazują okazy CITES
Funkcjonariusz przy okazach CITES
Stoisko laboratorium celnego z Koroszczyna, przy nim dzieci podczas eksperymentów
Stoisko KAS. Funkcjonariusz demonstruje sprzęt używany do kontroli
Stoisko KAS. Wyposażenie technika kryminalistyki
Czarny labrador podczas pokazu umiejętności. Szuka wyrobów tytoniowych w pudełkach i skrzynkach
Uczniowie szkoły w Janowie Podlaskim podczas pokazu taekwondo

8 maja w Białej Podlaskiej odbyły się miejskie obchody Święta 34. Pułku Piechoty. Gospodarzem uroczystości był Prezydent Miasta Biała Podlaska. Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem przy ul. Warszawskiej, a następnie na Placu Wolności odbył się piknik z udziałem służb mundurowych.

Oficjalne obchody święta rozpoczęły się przy pomniku 34. Pułku Piechoty na ul. Warszawskiej. W uroczystym apelu z udziałem władz miasta i zaproszonych gości uczestniczyły też m.in. poczty sztandarowe służb mundurowych i szkół. Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie reprezentowała zastępca dyrektora podinsp. Anna Sakowicz, z kolei Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaksiej reprezentowali zastępcy naczelnika st. asp. Tomasz Gałecki i mł. asp. Krzysztof Bylina.

Dalsza część świętowania odbyła się natomiast na Placu Wolności.

Festyn rozpoczął koncert Orkiestry Wojskowej w Siedlcach, której towarzyszył chór Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, zespół wokalny Chwilka oraz studio wokalne Brevis. Wykonania takich utworów jak „Biały krzyż", „Pierwsza kadrowa" czy „Gdzie są kwiaty z tamtych lat" spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Piknik z udziałem służb mundurowych przyciągnął w tym roku wielu gości. Na mieszkańców Białej Podlaskiej czekało mnóstwo atrakcji. Swoje stoiska przygotowały wojsko, policja, służba celno-skarbowa, straż graniczna czy straż pożarna. Uczestnicy mogli zobaczyć czołgi, pojazdy wojskowe, więźniarkę czy pojazd obserwacyjny Straży Granicznej.

Na stoisku Służby Celno-Skarbowej uczestnicy festynu mogli zobaczyć okazy zwierząt objętych ochroną gatunkową oraz zrobione z nich przedmioty. Mogli też zapoznać się ze sprzętem do kontroli używanym przez naszą służbę oraz narzędzia, którymi dysponuje technik kryminalistyki. 

Mali uczestnicy chętnie odwiedzali stoisko laboratorium celnego z Koroszczyna, gdzie mogli poeksperymentować i obejrzeć pokazy chemiczne.

Ogromne zainteresowanie wzbudził też pokaz posłuszeństwa i umiejętności naszych psów służbowych. Czworonożni „funkcjonariusze" – Whiskey, Zuma, Dum Dum i Dżin zaprezentowali się, jak zawsze, na medal bezbłędnie wskazując miejsca ukrycia wyrobów tytoniowych. 

Niewątpliwą atrakcją był też pokaz taekwondo i samoobrony przygotowany przez uczniów klas o profilach Służba Celno-Skarbowa i Straż Graniczna z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.

34 Pułk Piechoty stacjonował w Białej Podlaskiej w latach 1918-1939. Pułk brał udział w walkach w 1919 r. oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Święto ustanowiono na pamiątkę bitwy pod Rzeczycą, która miała miejsce w maju 1920 r.