«Powrót

Przed wakacjami - aktywne zajęcia z KAS

Przed wakacjami - aktywne zajęcia z KAS

Przed wakacjami - aktywne zajęcia z KAS

Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej oprowadza grupę uczniów klasy Służby Celno-Skarbowej po drogowym przejściu granicznym.
Uczeń zjeżdża na linie nad rzeką.
Uczniowie z instruktorem płyną łódką po rzece.
uczeń wspina się po ściance wspinaczkowej.
Grupa uczniów i funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej stoją przy budynku skanera do prześwietlania ciężarówek. Z budynku wyjeżdża ciężarówka.
Pies służbowy z przewodnikiem przeszukuje walizki leżące na ziemi. Pokaz obserwują uczniowie.
Grupa uczniów stoi w szeregu w siedzibie Portu Lotniczego Lublin.
Grupa uczniów przygląda się skanowaniu walizek i obrazowi skanowania na monitorze. Przy skanerze stoi funkcjonariusz Służby celno-Skarbowej.
  • Aktywnie spędzają ostatni miesiąc nauki uczniowie klas o profilu służba celno-skarbowa z LO w Janowie Podlaskim – w ostatnich dniach uczestniczyli m.in. w obozie szkoleniowym,  mieli okazję odwiedzić Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie i wybrane komórki Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, a także wizytować przejścia graniczne. 
  • Poznawanie naszych zadań, realizowanych zarówno na granicy państwa, jak też wewnątrz kraju, to element programu nauczania w klasach o profilu służba celno-skarbowa.

Obóz szkoleniowy w Serpelicach

Każdego roku dla uczniów klas mundurowych LO w Janowie Podlaskim organizowany jest obóz szkoleniowy. W tym roku, pod koniec maja, uczestniczyło w nim łącznie 54 uczniów z klas o profilach: służba celno-skarbowa, straż graniczna i policja. 

Takie zgrupowania to jedna z form obowiązkowej aktywności w klasach mundurowych janowskiego liceum. Przez kilka dni obozowych zmagań uczniowie zaliczyli m.in. takie wyzwania jak: wspinaczka i park linowy, zjazd na linie nad rzeką Bug, szkolenie z przetrwania w trudnych warunkach, biegowy test sprawnościowy w lesie, nocny marsz z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej GPS czy nocny alarm – gra taktyczno-szkoleniowa. Poznawali zasady działania kompasu, busoli i GPS oraz obsługi krótkofalówek.

Uczyli się również bezpiecznych zachowań na wodzie, manewrowania łodzią desantową, technik wiosłowania i pływania kajakiem. 

Na zajęciach była też musztra, paintball, strzelanie z wiatrówki do tarcz elektronicznych i opadowych oraz elementy team buildingu. 

Dla uczniów była to możliwość nabycia i doskonalenia praktycznych umiejętności w sytuacjach szczególnych – a więc takich, gdy muszą wykazać się sprawnością fizyczną, zmierzyć z własnymi słabościami czy nauczyć pracy zespołowej i polegania na kolegach z grupy. Wielu z nich po raz pierwszy uczestniczyło w tego typu zajęciach.

Siedziba IAS i Oddział Celny Port Lotniczy – spotkania w Lublinie 

1 czerwca, w ramach poznawania struktury Krajowej Administracji Skarbowej w województwie lubelskim, uczniowie klasy 2c o profilu służba celno-skarbowa zwiedzili Izbę Administracji w Lublinie i Drugi Urząd Skarbowy przy ul. Szeligowskiego w Lublinie. Spotkali się z dyrektorem IAS dr. Arturem Krukowskim i rzecznikiem IAS Michałem Derusiem. Była to okazja do zapoznania młodzieży z różnymi zadaniami KAS – w obszarach celnym i podatkowym oraz pokazania jak pracujemy. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jaka jest nasza struktura, jakie zadania wykonywane są w izbie – nadrzędnej jednostce KAS w województwie, a jakie w urzędzie celno-skarbowym oraz jaka jest zależność między tymi jednostkami. Mieli też możliwość przyjrzenia się pracy na sali obsługi podatnika w urzędzie skarbowym.

Tego samego dnia uczniowie odwiedzili też jedyne w naszym województwie przejście lotnicze. Funkcjonariusz z Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin oprowadził ich po ogólnodostępnej i zastrzeżonej strefie portu lotniczego. Opowiedział o zadaniach realizowanych zarówno przez Służbę Celno-Skarbową, jak też inne służby na przejściu. Zaprezentował skaner do prześwietlania bagaży – informując przy tym jakich towarów nie należy przewozić przez granicę, oraz gablotę z okazami CITES – przykładami nietrafionych pamiątek z wakacyjnych wyjazdów. 

Młodzież obserwowała również start i lądowanie samolotu oraz jego obsługę na płycie lotniska. Miała też okazję zwiedzenia Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i  bazy technicznego sprzętu do obsługi lotnisk.

Granica lądowa i laboratorium celne – jak dbamy o bezpieczeństwo 

31 maja, w ramach zajęć przewidzianych w programie nauczania dla pierwszych roczników, grupa uczniów pierwszej klasy o profilu służba celno-skarbowa odwiedziła graniczne oddziały celne w Koroszczynie i Terespolu. Wcześniej podstawowe zadania funkcjonariuszy poznali w teorii – na zajęciach lekcyjnych, teraz mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda kontrola i odprawa na przejściu osobowym i towarowym. Funkcjonariusze zaprezentowali im sprzęt wykorzystywany przy kontroli bagaży oraz wielkogabarytowe rentgeny do prześwietlania pojazdów. Swoje umiejętności zademonstrował też, pod okiem opiekuna, pies służbowy szkolony do wykrywania nielegalnych wyrobów akcyzowych. 

Wizyta w Koroszczynie była również okazją do zwiedzenia i zapoznania się z pracą laboratorium celnego, które zajmuje się badaniem produktów naftowych. Uczniowie dowiedzieli się, że laboratoria celne odgrywają ważną rolę wspierającą dla prowadzonych przez KAS kontroli. Nowoczesne urządzenia analityczne pozwalają na identyfikację związków chemicznych obecnych w badanych próbkach, a także na określenie wartości parametrów fizykochemicznych – istotnych dla klasyfikacji towarowej. Określenie tych parametrów jest z kolei ważne dla kontroli poprawności stosowania właściwej stawki podatku akcyzowego – co wpisuje się w obszar zwalczania przez KAS przestępczości ekonomicznej.

Mamy nadzieję, że możliwość poznania pracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej „od kuchni" pomoże młodzieży w łatwiejszym przyswajaniu podstawy programowej realizowanej w klasach o profilu służba celno-skarbowa.

Zajęcia wyjazdowe dla uczniów klas SCS zorganizowała rachm. Marta Oniszczuk z Działu Postępowania Podatkowego Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej – nauczyciel przedmiotów z zakresu celno-skarbowego w janowskim liceum.