«Powrót

Teoria połączona z praktyką – zajęcia w klasach SCS w Terespolu

Teoria połączona z praktyką – zajęcia w klasach SCS w Terespolu

Teoria połączona z praktyką – zajęcia w klasach SCS w Terespolu

Sala gimnastyczna. Uczniowie ćwiczą z funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej
Sala gimnastyczna. Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej ćwiczy z uczniem przerzut. Pozostali uczniowie obserwują.
Sala gimnastyczna. Uczniowie stoją w szeregu. Przed nimi stoi funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej.
Sala lekcyjna. Przy tablicy stoi funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej. W ławkach szkolnych siedzą uczniowie.
  • W klasach I i II Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu, w których realizowany jest program nauczania z zakresu celno-skarbowego, podsumowano pierwsze półrocze roku szkolnego 2023/2024.
  • Przez ostatnie miesiące, pod okiem wykładowców Służby Celno-Skarbowej, uczniowie zdobywali teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat zadań i funkcjonowania naszej formacji.
  • W ramach zajęć praktycznych mieli m.in. lekcje z musztry oraz taktyki i technik interwencji. Wizytowali też wybrane jednostki lubelskiej KAS.

Co obejmuje program nauczania

Każdego tygodnia w klasach o profilu „służba celno-skarbowa" realizowane są przez wykładowców IAS Lublin zajęcia z tematyki dotyczącej Służby Celno-Skarbowej. W zależności od potrzeb i tematyki zajęć na spotkania z młodzieżą zapraszani są też eksperci z różnych komórek organizacyjnych Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. 

Nauczanie realizowane jest na postawie Porozumienia o współpracy, zawartego pomiędzy dyrektorem IAS Lublin a dyrektorem LO w Terespolu i w oparciu o jednolity program nauczania przygotowany dla wszystkich klas o profilu „służba celno-skarbowa" w województwie lubelskim. 

Program nauczania obejmuje szeroki przekrój zagadnień teoretycznych, w tym m.in. z zakresu prawa celnego, kontroli celno-skarbowej, zgłoszeń celnych, postępowań karnych skarbowych czy ograniczeń pozataryfowych. Ale są też zajęcia praktyczne –  jak np. musztra czy ceremoniał oraz edukacja w terenie – czyli wizyty w jednostkach lubelskiej KAS. W bieżącym roku szkolnym uczniowie odwiedzili już Oddział Celny w Koroszczynie, Oddział Celny Drogowy w Terespolu oraz Laboratorium Celne w Koroszczynie. 

Takie połączenie teoretycznych wykładów z ćwiczeniami i praktyką, a także lekcje wyjazdowe, mają w założeniu jeszcze bardziej przybliżyć młodzieży różne zadania i obszary działania Służby Celno-Skarbowej.

Intensywny trening oraz musztra

Dużym zainteresowaniem uczniów Akademickiego LO w Terespolu cieszyły się ostatnio zajęcia z musztry oraz taktyki i technik interwencji prowadzone przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. Nasi instruktorzy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami dydaktycznymi. Wiedzę merytoryczną i praktyczną przekazali w bardzo umiejętny i przystępny sposób. Śmiało można powiedzieć, że młodzi ludzie byli zachwyceni zajęciami. Mamy nadzieję, że po dwóch tygodniach zasłużonych ferii, z równym zapałem nasi uczniowie będą uczyć się kolejnych zagadnień przewidzianych w programie nauczania dla klas SCS.