«Powrót

Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów z XIV LO w Lublinie

Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów z XIV LO w Lublinie

Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów z XIV LO w Lublinie

Na pierwszym planie uczniowie ślubują na sztandar. W tle w szeregu stoją pozostali uczniowie. Wszyscy w umundurowaniu wojskowym
Namiot z napisem Klasy mundurowe XIV LO w Lublinie. Pod namiotem zgromadzeni goście. Przy mównicy stoi rzecznik IAS Lublin
Na pierwszym planie rzecznik IAS Lublin przy mównicy. W tle zgromadzeni goście
Uczniowie w umundurowaniu wojskowym stoją w pięciu rzędach na placu
Troje umundurowanych uczniów przy maszcie flagowym. W tle zgromadzeni goście
Na pierwszym planie sztandar. W tle dwa zielone namioty z napisem Klasy mundurowe XIV LO w Lublinie. Pod namiotami stoją goście
Na pierwszym planie uczennica w umundurowaniu służbowym oddaje honory. W tle uczestnicy uroczystości
Uczniowie w umundurowaniu wojskowym stoją na baczność w kilku szeregach. Na rękach trzymają czapki służbowe
  • 25 października 2023 roku na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Lublinie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów pierwszych klas XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. 
  • Ślubowanie złożyli m.in. uczniowie dwóch klas o profilu edukacja celno-skarbowa. 

Od 2021 roku w XIV LO w Lublinie z powodzeniem funkcjonują klasy, w których prowadzone są zajęcia z zakresu służby celno-skarbowej (SCS). W związku z dużym zainteresowaniem tym kierunkiem kształcenia – w bieżącym roku szkolnym możliwe było utworzenie dwóch pierwszych klas SCS, w których łącznie uczy się ponad 60 osób.

W uroczystości ślubowania, poza uczniami i ich rodzinami, uczestniczyli także przedstawiciele współpracujących ze szkołą służb i instytucji.

Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie reprezentowała na uroczystym apelu zastępca dyrektora IAS Aneta Mierzwa, nauczyciel przedmiotów z zakresu celno-skarbowego i funkcjonariusz lubelskiej IAS st. rew. Marcin Kapłan oraz rzecznik prasowy IAS Lublin Michał Deruś. 

Okolicznościowy list wystosował do uczniów pierwszych klas dyrektor IAS w Lublinie dr Artur Krukowski.  Życzył młodym ludziom wytrwałości, wielu sukcesów oraz tego, by szkoła, którą wybrali, spełniła ich oczekiwania. Podkreślił, że to, czego nauczą się teraz, zaprocentuje w ich dorosłym życiu – łatwiej będzie im zdefiniować swoje zawodowe oczekiwania i odnaleźć się na rynku pracy. Dyrektor wyraził też nadzieję, że w przyszłości część naszych uczniów zechce wstąpić w szeregi Służby Celno-Skarbowej.

Nauczycielom dyrektor A. Krukowski życzył, aby w codziennej pracy odnajdywali satysfakcję i zadowolenie. 

Uroczysty apel był też okazją do wyróżnienia uczniów uczestniczących w obozie treningowym, rokrocznie organizowanym przez szkołę dla pierwszych roczników klas mundurowych. Z klas o profilu edukacja celno-skarbowa wyróżnienia za aktywny udział w tym wydarzeniu otrzymały 4 osoby.

Jak wyglądają zajęcia w klasach o profilu służba celno-skarbowa?

Poza przedmiotami ogólnymi raz w tygodniu licealiści mają zajęcia, podczas których poznają zadania i funkcjonowanie Służby Celno-Skarbowej. Są to zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Młodzież poznaje m.in. podstawowe przepisy, organizację i rolę Służby Celno-Skarbowej, uczestniczy w zajęciach z ceremoniału KAS, musztry, taktyki i techniki interwencji, ma też okazję odwiedzać różne jednostki KAS w województwie lubelskim – by zapoznać się z różnorodnością zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy SCS. Zajęcia kończą się oceną na świadectwie. 

We wszystkich klasach o profilu celno-skarbowym obowiązuje umundurowanie wzorowane na umundurowaniu Służby Celno-Skarbowej. Niedługo takie umundurowanie dostaną też uczniowie pierwszych roczników. 

Geneza i zakres projektu 

Przypomnijmy, że Izba Administracji Skarbowej w Lublinie, jako pierwsza IAS w Polsce, rozpoczęła, we współpracy z dyrektorami szkół średnich woj. lubelskiego, pilotażowy projekt, polegający na tworzeniu w wybranych liceach ogólnokształcących klas o profilu służba celno-skarbowa. Opiekę merytoryczną nad programem nauczania z tego zakresu sprawuje dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Założeniem projektu było m.in. umożliwienie młodzieży nabycia nowych uprawnień i kwalifikacji oraz zwiększenie konkurencyjność na rynku pracy. 

Pierwsza klasa SCS powstała w roku szkolnym 2020/2021 w LO w Janowie Podlaskim. Teraz w woj. lubelskim jest już w sumie dziesięć sprofilowanych klas SCS, które funkcjonują w trzech szkołach średnich: w LO Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim, w XIV LO im. Z. Herberta w Lublinie i w Akademickim LO w Terespolu.