«Powrót

Wizyta licealistów w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym

Wizyta licealistów w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym

Wizyta licealistów w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym

Uczniowie klasy celno-skarbowej stoją na sali odpraw w Oddziale Celnym w Białej Podlaskiej. W tle stoi dwoje funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
Uczniowie klasy celno-skarbowej stoją na tle okna w gabinecie zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej. Przy biurku stoi dyrektor, a na pierwszym planie funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej.
Uczniowie klasy celno-skarbowej oraz zastępca naczelnika stoją w gabinecie zastępcy naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Uczniowie klasy celno-skarbowej zwiedzają salę historii celnictwa. Na ścianie wisi sztandar Służby Celnej.
Uczniowie klasy celno-skarbowej przechodzą przez dziedziniec Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego. W tle budynek urzędu.
Uczniowie klasy celno-skarbowej stoją na rampie rozładunkowej. Przy rampie stoi otwarta naczepa ciężarówki. Na naczepie ustawione są białe duże worki z towarem.
Uczniowie klasy celno-skarbowej i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej pozują do zdjęcia na tle budynku Oddziału Celnego w Białej Podlaskiej.
Troje uczniów klasy celno-skarbowej stoi tyłem do obiektywu aparatu. Uczniowie strzelają do tarcz.
Uczeń klasy celno-skarbowej ogląda tarczę strzelecką.
  • Uczniowie klasy 4 b o profilu służba celno-skarbowa z Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Podlaskim odwiedzili Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej i podległy mu oddział celny.
  • W ramach zajęć przewidzianych dla klas mundurowych ćwiczyli też swoje umiejętności na strzelnicy.

Cztery lata temu rozpoczęliśmy współpracę 

To w Zespole Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim cztery lata temu powstała pierwsza w województwie lubelskim klasa o profilu służba celno-skarbowa. I to właśnie klasa 4 b janowskiego liceum jest tym pierwszym rocznikiem, z którym lubelska KAS rozpoczęła realizację programu nauczania z zakresu tematyki celno-skarbowej.

Przez cztery lata nasi wychowankowie sukcesywnie zdobywali wiedzę na temat zadań, roli i funkcjonowania Służby Celno-Skarbowej, poznawali podstawowe zagadnienia z prawa celnego, postępowań karnych skarbowych, ograniczeń pozataryfowych, kontroli celnej i celno-skarbowej, mieli również zajęcia z etyki, musztry i ceremoniału. W ramach lekcji wyjazdowych każdego roku wizytowali też różne jednostki lubelskiej KAS. 

Nabyta wiedza ma im m.in. ułatwić określenie dalszych edukacyjnych, a następnie zawodowych priorytetów. 

LUCS w Białej Podlaskiej – centrum zarządzania granicą

W środę (20.03) uczniowie wraz z opiekunem klasy oraz nauczycielem z tematyki celno-skarbowej st. rachm. Martą Oniszczuk odwiedzili siedzibę Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej (LUCS) oraz Oddział Celny w Białej Podlaskiej. 

Była to m.in. okazja do krótkiego spotkania z kierownictwem lubelskiej KAS –zastępcą dyrektora IAS w Lublinie insp. Bogusławem Gromadzkim i zastępcą naczelnika LUCS kom. Tomaszem Gałeckim. 

W siedzibie LUCS uczniowie obejrzeli też salę historii celnictwa, w której zgromadzone są pamiątki obrazujące historię cła na Lubelszczyźnie, w tym m.in. służbowe dokumenty i druki, mundury i elementy umundurowania, odznaki, odznaczenia, zdjęcia, elementy wyposażenia pomieszczeń biurowych z lat 70. i 80. XX wieku, jak też sprzęt do kontroli wykorzystywany przez funkcjonariuszy kilkadziesiąt lat temu.

W Oddziale Celnym w Białej Podlaskiej, który podlega pod LUCS, młodzież „na gruncie" mogła zweryfikować swą wiedzę z zakresu odpraw celnych i roli Służby Celno-Skarbowej w kontroli międzynarodowego obrotu towarowego. Uczniowie odwiedzili m.in. salę odpraw, budynek kontroli szczegółowej, dowiedzieli się na jakich zasadach towary typowane są do kontroli i jak się takie kontrole przeprowadza, uczestniczyli też przy rewizji ciężarówki z ładunkiem pelletu – poznając w ten sposób cały cykl związany z odprawą towaru, tj. od momentu wpływu dokumentów do oddziału celnego aż do wyjazdu towaru za granicę.

Zajęcia strzeleckie

W ramach przygotowania do egzaminu zawodowego młodzież uczestniczyła też w zajęciach strzeleckich na pobliskiej strzelnicy. Taki egzamin obowiązuje w klasie mundurowej na zakończenie czteroletniej edukacji i składa się z testu wiedzy o Służbie Celno-Skarbowej, testu sprawności fizycznej, strzelectwa oraz sprawdzenia umiejętności uczniów z udzielania pierwszej pomocy.

Naszym wychowankom życzymy jak najlepszych ocen na zbliżającej się maturze!