«Powrót

Zabytki od KAS dla Muzeum Ziemi Chełmskiej

Zabytki od KAS dla Muzeum Ziemi Chełmskiej

Zabytki od KAS dla Muzeum Ziemi Chełmskiej

Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego podinsp. Krzysztof Guściora i Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej Natalia Jędruszczak podczas podpisywania dokumentów przekazania
Przekazywane przedmioty - radiostacja z osprzętem, hełmy, album z pocztówkami.
Zawieszki w kolorze miedzianym
  • Ikony, wojskową radiostację, zawieszki i inne zatrzymane na granicy przedmioty zabytkowe trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej.
  • Przekazanie odbyło się z udziałem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego mł. insp. Krzysztofa Guściory. 

Nieodpłatne przekazanie zabytkowych przedmiotów odbyło się 7 czerwca 2022 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Uczestniczyli w nim Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej mł. insp. Krzysztof Guściora oraz Dyrektor Muzeum Natalia Jędruszczak.

Tym razem do chełmskiej placówki trafiło m.in. ponad 120 zawieszek, 4 ikony, wojskowa radiostacja produkcji ZSRR, a także pocztówki, hełmy wojskowe, bransoletki, łyżeczki oraz miski i worek wojskowy z symbolami faszystowskimi.

Przekazane przedmioty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu. Zostały zatrzymane na przejściach granicznych w Dorohusku i Terespolu.

Dla przykładu, ukryte w bagażniku i dachu pojazdu oraz w skrzynce narzędziowej, ikony próbował wwieźć do Polski 43-letni obywatel Białorusi. Wszystkie zatrzymane ikony  zachowały się w dobrym stanie.

Z kolei wojskową radiostację R 109D funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dorohusku znaleźli w pojeździe obywatela naszego kraju.

By zatrzymywane na granicy przedmioty o charakterze zabytkowym mogły zostać przekazane do muzeum, sąd musi orzec ich przepadek na rzecz skarbu państwa.