Rusza druga odsłona kampanii Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciw nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin. Skorzystaj z naszego poradnika – w nim więcej o tym, jak postępować zgodnie z prawem.
Tegoroczna akcja to druga odsłona współpracy PSOR, PIORiN i KAS w walce z nielegalnymi i podrobionymi środkami ochrony roślin. Istotną rolę w działaniach prewencyjnych pełnią organy KAS. Dzięki skutecznym kontrolom na granicy Polski w 2019 roku KAS ujawniła 165 przypadków nieprawidłowości, w tym 153 przypadki nielegalnego przywozu środków ochrony roślin – łącznie 18 ton i 12 przypadków naruszeń w postaci braku zgłoszenia do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORIN) łącznie 111 ton – jest to naruszenie polegające na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych.
„Współpraca między organami kontrolnymi, celnymi i producentami prowadzi do większej skuteczności w walce z nielegalnymi pestycydami. Podrabiane i nielegalne pestycydy mogą mieć poważne skutki dla środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Bardzo ważne jest, aby współpraca w walce z nielegalnymi środkami ochrony roślin zwiększała presję i zniechęcała przestępców do tego procederu. Dlatego KAS kolejny raz angażuje się we wspólną kampanię edukacyjną"
– mówi Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów Magdalena Rzeczkowska.
Trwają właśnie przygotowania do prac polowych i sezon zakupów środków ochrony roślin. Producenci rolni planują i kalkulują, aby tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości. Tymczasem oferty w Internecie i obwoźni sprzedawcy kuszą niską ceną.
Rolniku pamiętaj, aby nie dać się zwieść atrakcyjnej cenie. Przestępcy cały czas poszukują nowych dróg dystrybucji nielegalnych towarów wykorzystując luki w prawie. Chcąc uśpić czujność, oferują podrobione środki ochrony roślin łudząco podobne do oryginalnych produktów.
Podobieństwo to dotyczy jednak tylko wyglądu zewnętrznego – oszuści budują zaufanie do oferowanych produktów, zaopatrują je w podrobione etykiety i oznaczenia łudząco podobne to tych, stosowanych przez legalnie działających producentów.
Skład takich produktów zawsze się różni, co w przypadku środków ochrony roślin ma ogromne znaczenie. Każda, nawet najdrobniejsza zmiana w składzie, pochodzenie substancji czynnej, inne zanieczyszczenia, rozpuszczalniki, powodują, że taki produkt jest potencjalnie niebezpieczny.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo skrupulatnie zbadane i sprawdzane są oryginalne opryski zanim znajdą się na rynku. Dla każdego, pojedynczego produktu takie badania trwają średnio 10 lat i prowadzone są pod kątem wpływu na rośliny, wodę, glebę, owady pożyteczne, inne organizmy żywe oraz jak będą wpływały na zdrowie konsumentów.
Szukasz tanich oprysków na aukcjach internetowych? Kupujesz środki ochrony roślin z bagażnika lub na straganie? A może skorzystałeś z usług pośrednika, który dostarczył pestycydy z zagranicy do domu?
Skorzystaj z naszego poradnika – w nim więcej o tym, jak postępować zgodnie z prawem:
Środki ochrony roślin kupisz bezpiecznie w sklepie, hurtowni, od dystrybutora, który:
- jest zarejestrowany przez PIORiN,
- sprzedaje produkty zarejestrowane w Polsce,
- wystawi dowód zakupu: paragon lub fakturę.
Nigdy nie kupuj:
- na straganie
- z bagażnika
- od pośrednika z zagranicy
- od kolegi
- spod lady
Kupując środki ochrony roślin od niezarejestrowanych sprzedawców możesz:
- stracić dotacje unijne – stosowanie niezarejestrowanych, w tym podrobionych środków ochrony roślin to naruszenie zasad wzajemnej zgodności,
- stracić plony – podrobione środki ochrony roślin po zastosowaniu mogą nie wykazać żadnego działania lub zniszczyć plony!
- stracić zdrowe i skazić środowisko – nielegalne środki ochrony roślin zawierają nieznane lub zakazane substancje chemiczne, które mogą trwale zanieczyścić wodę i glebę, a tym samym zaszkodzić Tobie i Twojemu otoczeniu,
- utracić odbiorców – dla przetwórców i producentów żywności liczy się jakość.
Przywozisz środki ochrony roślin z zagranicy bez zezwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi?:
- może Ci grozić odpowiedzialność karna,
- ryzykujesz zdrowie swoje i innych,
- stwarzasz zagrożenie dla środowiska.
Więcej informacji na http://www.bezpiecznauprawa.org (link otwiera nowe okno w innym serwisie).