«Powrót

Agenda ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”

Agenda ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”

Agenda ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”

Sala lekcyjna. Uczniowie siedzą w ławkach szkolnych. Na pierwszym planie widoczny napis na plecach ucznia: Klasa celno-skarbowa.
Sala lekcyjna. Kilkunastu uczniów siedzi w ławkach szkolnych. W tle, przy tablicy, stoi funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej.
  • Uczniowie klas mundurowych z liceów ogólnokształcących w Janowie Podlaskim i Lublinie uczestniczyli w zajęciach: Agenda ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo" prowadzonych przez funkcjonariuszkę lubelskiej Służby Celno-Skarbowej (SCS).
  • Zajęcia dotyczyły takich zagadnień, jak: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, ochrona praw człowieka, współpraca rozwojowa i polityka z zakresu równego traktowania.  

Lekcje przeprowadzone zostały w liceach ogólnokształcących, w których funkcjonują klasy o profilu służba celno-skarbowa, tj. w LO w Janowie Podlaskim i XIV LO w Lublinie. W spotkaniach z funkcjonariuszką SCS wzięli udział uczniowie klas mundurowych, w tym o profilu: służba celno-skarbowa, straż graniczna, policja oraz wojskowym. 

W sumie z zajęć skorzystało około 260 osób. 

W trakcie wykładów funkcjonariuszka SCS zwróciła uwagę na takie kwestie, jak:

  • potrzeba zwiększenia zaangażowania kobiet w procesach pokojowych, w tym w misjach i operacjach pokojowych,
  • konieczność wzmocnienia roli kobiet w procesach decyzyjnych związanych z zapewnieniem i budowaniem pokoju,
  • potrzeba ochrony i wsparcia kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych oraz w środowisku pokonfliktowym.

Młodzież poznała cele Agendy ONZ „Kobieta, pokój i bezpieczeństwo" oraz  zagadnienia z Krajowego Planu Działania na rzecz Polskiej Pomocy Rozwojowej i Humanitarnej. 

Funkcjonariuszka SCS opowiedziała także o kobietach z Krajowej Administracji Skarbowej przebywających na misjach zagranicznych.

Przeprowadzone zajęcia wpisują się w realizację przyjętego przez rząd Krajowego Planu Działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa na lata 2018 – 2021 i przedłużonego przez Radę Ministrów do końca 2023 roku. Wyznacza on ramy koncepcyjne dla realizacji przez Polskę postanowień 11 rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących kobiet, pokoju i bezpieczeństwa.

W działania zaangażowane są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Policja i Straż Graniczna.