«Powrót

Euroazjatycka wymiana towarowa – konferencja w IAS Lublin

Euroazjatycka wymiana towarowa – konferencja w IAS Lublin

Euroazjatycka wymiana towarowa – konferencja w IAS Lublin

Sala konferencyjna. Przy stołach siedzą uczestnicy konferencji. Stoi i przemawia dyrektor IAS w Lublinie.
Sala konferencyjna. Za stołami siedzą uczestnicy spotkania. Na stołach stoją laptopy i imienne wizytówki uczestników spotkania.
Widoczny laptop z napisem na slajdzie: Handel zagraniczny Ukrainy. Zmiany w czasie wojny
Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej siedzi i omawia prezentację. W tle widoczne flagi Polski.
  • W dniach 31.01 - 1.02.2023 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie zorganizowane zostały warsztaty pn. „Euroazjatycka wymiana towarowa".
  • W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, granicznych Izb Administracji Skarbowej w: Lublinie, Olsztynie, Białymstoku i Rzeszowie, a także eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. 
  • Goście z Ośrodka Studiów Wschodnich odwiedzili też przejścia graniczne w Dorohusku i Hrubieszowie, by zapoznać się z infrastrukturą przejść oraz funkcjonowaniem ruchu towarowego na odcinku granicy polsko-ukraińskiej.

Konferencja zorganizowana została z inicjatywy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Gospodarzem spotkania był dyrektor lubelskiej IAS dr Artur Krukowski. Ministerstwo Finansów reprezentował insp. Artur Jasiński – Naczelnik Wydziału Granicznego w Departamencie Ceł, Izbę Administracji Skarbowej w Białymstoku – dyrektor Wojciech Orłowski, Izbę Administracji Skarbowej w Olsztynie – dyrektor Mariusz Pawłowski, Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie – dyrektor Witold Mrozek. W spotkaniu uczestniczyli też naczelnicy granicznych urzędów celnych.

Ośrodek Studiów Wschodnich reprezentował wicedyrektor Jakub Jakóbowski. 

Międzynarodowa wymiana towarowa – stan faktyczny, możliwości i wyzwania

Pierwszy dzień warsztatów, zorganizowany w siedzibie lubelskiej IAS, miał formułę konferencyjną. Spotkanie służyło omówieniu najważniejszych zagadnień dotyczących międzynarodowej wymiany towarowej – w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie i wojny w Ukrainie. Przedstawiciele KAS dzielili się doświadczeniami z zakresu obrotu towarowego na poszczególnych przejściach granicznych (kolejowych i drogowych). Omówili też zmiany organizacyjne  wprowadzone na przejściach z Ukrainą, w celu poprawy ich przepustowości i usprawnienia logistyki odpraw towarowych.

Dyskutowano również nad pomysłami na uszczelnianie wschodniej granicy Unii Europejskiej i przeciwdziałanie próbom przemytu.

Wystąpienia oraz dyskusje toczyły się w trzech głównych obszarach tematycznych:

  1. „Wymiana towarowa przez granicę Unii Europejskiej z Rosją i Białorusią w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej (embargo, sankcje, przemyt)" – w którym prelegentami z KAS byli przedstawiciele IAS w Olsztynie i Białymstoku.
  2. „Granica polsko-ukraińska a wymiana towarowa pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską w czasie wojny" – zagadnienia omówione przez  przedstawiciela IAS w Rzeszowie.
  3. „Kolejowy Jedwabny Szlak w czasie wojny na Ukrainie – główne wyzwania, pozycja Polski w wymianie towarowej z Azją" – temat zaprezentowany przez przedstawiciela IAS w Lublinie.

W każdej z ww. sesji swoje wystąpienia mieli też przedstawiciele Ośrodka Studiów Wschodnich.

Prezentując funkcjonowanie Nowego Jedwabnego Szlaku zastępca naczelnika LUCS w Białej Podlaskiej podinsp. Bogusław Gromadzki podkreślił, że z punktu widzenia interesów państwa szlak ten jest uzupełnieniem i swego rodzaju alternatywą dla szlaku morskiego. Jednocześnie zaznaczył, że apogeum odpraw towarowych z wykorzystaniem Nowego Jedwabnego Szlaku to rok 2021 – gdy wzrastał m.in. ruch kontenerowy w Hrubieszowie. W 2021 r., jak podkreślił B. Gromadzki, Hrubieszów i Medyka były istotnym elementem w łańcuchu dostaw  dla portu w Gdańsku. 

Wizytacja przejść granicznych w Dorohusku i Hrubieszowie

Drugiego dnia spotkania eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich odwiedzili przejścia graniczne w Dorohusku – drogowe i kolejowe oraz kolejowe przejście graniczne w Hrubieszowie. Przedstawiciele KAS zaprezentowali gościom specyfikę poszczególnych przejść oraz infrastrukturę i sprzęt do kontroli – w tym wielkogabarytowe rentgeny służące do prześwietlania wwożonych do Unii Europejskiej ładunków. 

Omówiono też współpracę służby celno-skarbowej z innymi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za graniczną kontrolę wjeżdżających do Polski towarów, a także zasady współpracy i wymiany informacji o przewożonych towarach ze stroną ukraińską.