«Powrót

Granica widziana z bliska

Granica widziana z bliska

Granica widziana z bliska

uczniowie klasy celno-skarbowej i funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej stoją przy ciężarówkach na przejściu granicznym
Na pierwszym planie stoją uczniowie klasy celno-skarbowej. Na drugim planie widoczny autokar i trzech funkcjonariuszy Służby celno-Skarbowej.
Uczniowie klasy celno-skarbowej pozują do zdjęcia na tle budynku służb granicznych na przejściu w Zosinie
Uczniowie klasy celno-skarbowej w budynku kontroli szczegółowej
Przejście graniczne w Hrebennem. W tle widoczne pojazdy ciężarowe i grupa uczniów klasy celno-skarbowej.

Uczniowie I i II klasy o profilu edukacja celno-skarbowa z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie poznawali pracę funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z przejść granicznych w Hrebennem i w Zosinie. 

Blisko 50-osobowa grupa uczniów dwóch klas licealnych wizytowała przejścia graniczne w ramach programu edukacyjnego realizowanego w klasach o profilu edukacja celno-skarbowa. Wcześniej wiedzę o zadaniach i strukturze lubelskiej KAS zdobywali w teorii na zajęciach lekcyjnych, teraz mogli w praktyce zobaczyć na czym polega służba na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Uczniowie uczestniczyli m.in. w odprawie i kontroli celnej pojazdów i towarów. Byli na pasach odpraw, na stanowisku ważenia ciężarówek oraz w budynku kontroli szczegółowej. Dowiedzieli się jak przebiega odprawa pojazdów w ruchu osobowym i ciężarowym, na czym polega analiza ryzyka i typowanie do kontroli oraz w jaki sprzęt wspomagający kontrole wyposażone są przejścia graniczne. Funkcjonariusze zaprezentowali im m.in. działanie stacjonarnych urządzeń rtg do prześwietlania pojazdów. 

Uczniowie mieli również okazję zobaczyć w akcji psy służbowe towarzyszące funkcjonariuszom w codziennych czynnościach kontrolnych. Jeden z czworonogów dał pokaz umiejętności w wykrywaniu nielegalnych wyrobów akcyzowych. 

Na przejściu w Hrebennem koordynator ds. CITES zaprezentował młodzieży chronione okazy roślin i zwierząt, które zatrzymane zostały podczas prób przemytu. Przy okazji nie zabrakło też informacji przypominających o tym, jakie towary podróżni mogą zabrać ze sobą w bagażu osobistym, a jakich rzeczy bezwzględnie przewozić przez granicę nie wolno. 

Podsumowując wizytę na przejściach część uczniów uznała pracę w służbach granicznych za ciekawą opcję przy podejmowaniu decyzji o własnej drodze zawodowej.    

Opiekunką grupy i inicjatorką wycieczki była mł. rachm. Barbara Balawajder z Drugiego Referatu Prewencji w Chełmie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej – nauczyciel przedmiotów z zakresu celno-skarbowego w lubelskim liceum.