«Powrót

Poznawali tajniki kontroli mobilnej

Poznawali tajniki kontroli mobilnej

Poznawali tajniki kontroli mobilnej

Sala lekcyjna. W ławkach szkolnych siedzą uczniowie w umundurowaniu klas służby celno-skarbowej. Przy tablicy stoi troje funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
Plac przed szkołą. Przy samochodzie Służby Celno-Skarbowej stoją uczniowie klasy celno-skarbowej i funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej.
  • Uczniowie klas o profilu służba celno-skarbowa z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu mieli ostatnio okazję zapoznać się z pracą patrolu mobilnego Służby Celno-Skarbowej.
  • Młodzież dowiedziała się czym jest kontrola celno-skarbowa, jakie uprawnienia mają funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prowadząc akcje kontrolne na drogach oraz czym jest System Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT.
  • Zajęcia dla uczniów poprowadził także przewodnik psa służbowego, szkolonego do wykrywania nielegalnych wyrobów tytoniowych.

W zajęciach z funkcjonariuszami lubelskiej Służby Celno-Skarbowej uczestniczyli uczniowie dwóch klas licealnych, w których realizowany jest program nauczania z tematyki celno-skarbowej. Zajęcia miały na celu praktyczne zapoznanie uczniów z zadaniami naszej formacji.

Kontrole mobilne to także prewencja

Od „mobilnych" z Pierwszego Referatu Prewencji w Białej Podlaskiej młodzież dowiedziała się m.in. na czym polega kontrola mobilna i jak przebiegają kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy SCS na drogach. Takie kontrole to nie tylko „wyłapywanie" nieprawidłowości, ale też działania prewencyjne. 

Uczniowie dowiedzieli się również czym jest system SENT – służący do monitorowania przewozu tzw. towarów wrażliwych – i jakie towary przedsiębiorcy mają obowiązek zgłaszać do tego rejestru. Poznali też podstawowe zasady działania systemu e-TOLL – elektronicznej platformy nadzorowanej przez KAS, która służby do rozliczania opłat drogowych za płatne odcinki dróg krajowych.

Poprzez zdalny system łączności, będący na wyposażeniu samochodu służbowego,  uczniowie mieli możliwość połączenia się ze Służbą Dyżurną w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym, która koordynuje pracę komórek mobilnych w terenie. 

Psy służbowe w KAS wsparciem przy kontroli

Dużą atrakcją okazał się pokaz umiejętności psa służbowego – owczarka niemieckiego Cleo, wyspecjalizowanego w wykrywaniu wyrobów tytoniowych. Opiekun czworonoga opowiadał m.in. o zasadach i procesie rekrutacji na przewodnika psa służbowego, o roli psów w wykrywaniu nielegalnych towarów, a także o codziennej służbie duetu funkcjonariusz – pies służbowy.

Obecnie w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu są dwie klasy o profilu służba celno-skarbowa: pierwsza i druga. To łącznie 24 uczniów. Na co dzień zajęcia w klasach SCS prowadzi st. asp. Katarzyna Woźniak z Oddziału Celnego w Małaszewiczach. 

Kolejną okazją do promowania roli i zadań naszej formacji będzie zaplanowany na 10 kwietnia 2024 roku Dzień Otwarty w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu.