«Powrót

Przedstawiciele CELBET z wizytą na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku

Przedstawiciele CELBET z wizytą na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku

Przedstawiciele CELBET z wizytą na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku

Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej przy komputerze. Za nią stoi trzech przedstawicieli CELBET
Dwóch przedstawicieli CELBET oraz funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej idą pasem odpraw na przejściu granicznym
  • W dniach 13-14 czerwca na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku odbyła się misja „BCP Manager " w ramach CELBET – czyli grupy eksperckiej ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Lądowej Granicy Zewnętrznej Unii Europejskiej.
  • Na misję do Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku przyjechali funkcjonariusze administracji celnych z Węgier i Grecji. 

Rolę gospodarza misji pełnił kierownik zmiany z OCD Dorohusk, który dzielił się teoretyczną i praktyczną wiedzą dotyczącą prowadzenia zmiany na przejściu granicznym. 

Misja dla kierowników zmian ma na celu wymianę studyjną funkcjonariuszy, którzy będą wspierać współpracę i pomagać administracjom celnym w ocenie mocnych i słabych stron tego stanowiska. Dzięki wymianie funkcjonariuszy kierownicy zmian będą mogli poznać najlepsze praktyki w zakresie prowadzenia zmiany oraz zastosować zdobytą wiedzę w swoich krajach. Przekazana wiedza i nowe umiejętności mają wpływać na poprawę funkcjonowania przejść granicznych w krajach uczestniczących. 

W założeniach misji „BCP Manager" jest również zapewnienie pomocy kierownikom zmian państw członkowskich CELBET w organizacji i zarządzaniu przejściami granicznymi oraz realizacji celów i zadań wyznaczonych dla kierowników zmian w granicznych oddziałach celnych na zewnętrznej granicy UE. Misja ma także na celu stworzenie sieci kontaktów między kierownikami zmian pracującymi na przejściach granicznych, co pozwoli na efektywną wymianę informacji.

CELBET – Grupa ekspercka ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Lądowej Granicy Zewnętrznej UE działa w ramach programu Cło 2020 i łączy ekspertów z 11 wschodnich i południowo-wschodnich Krajów Członkowskich w celu wzmocnienia i udoskonalenia ich współpracy operacyjnej na zewnętrznych granicach UE. To jedenaście krajów działających razem jako zespół i wypracowujących praktyczne i przydatne rozwiązania operacyjne i zarządcze dla granicy lądowej o długości prawie 9 300 km. Kraje członkowskie to: Polska, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia , Grecja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Węgry.