«Powrót

Tysiące podróbek na targowiskach i granicy

Tysiące podróbek na targowiskach i granicy

Tysiące podróbek na targowiskach i granicy

Widok na długie stoisko z odzieżą na rynku . Na stoisku głównie spodnie i bluzy. Obok przechodzą ludzie
Stoisko pełne różnej odzieży. W głębi postać kobiety. Na przednim planie funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej
Na stole ułożone kilkaset par skarpet w kolorze białym i czarnym
  • Podrobioną odzież, obuwie i kosmetyki zabezpieczyli w lutym 2024 r. funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.
  • Ujawnienia były wynikiem kontroli prowadzonych zarówno wewnątrz kraju, jak i na przejściach granicznych. 
  • Pięć osób usłyszało zarzuty. 

W lutym 2024 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego prowadzili działania wymierzone w nieuczciwych sprzedawców towarów z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi. Kontrole prowadzili na targowiskach miejskich oraz na przejściach granicznych. 

Podróbki na targowiskach

Prowadzone kontrole na targowiskach w Mokrem i Lublinie zakończyły się ujawnieniem blisko 1,9  tys. sztuk podróbek. Wśród zabezpieczonych towarów znalazła się odzież – głównie bluzy, koszulki i spodnie, a także perfumy oraz obuwie.

Oględziny wykazały, że są to produkty podrobione, o czym świadczyła ich cena oraz jakość wykonania znacznie odbiegająca od jakości wykonania produktów oryginalnych.

Podrobione wyroby funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej znaleźli na stoiskach należących do obywateli Bułgarii i Polski.

Podróbki na granicy

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem ujawnili podrabiane skarpety i kosmetyki.

Dwóch obywateli Ukrainy próbowało wwieźć do Polski ponad 700 par skarpet oraz 24 wątpliwej jakości pomadki do ust. Wszystkie towary oznaczone były znakami znanych światowych producentów.   

Sprawcy z zarzutami

Podrobione towary zostały zabezpieczone przez lubelską Służbę Celno-Skarbową, a wszyscy sprawcy usłyszeli zarzuty. Grożą im wysokie kary.

Handel towarami z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Niebezpieczne produkty

Towary podrobione niejednokrotnie nie spełniają norm bezpieczeństwa, a ich produkcja może odbywać się bez kontroli jakości i nadzoru. Podróbki mogą zawierać też w składzie substancje chemiczne zagrażające zdrowiu użytkowników.