«Powrót

Uczniowie klas o profilu służba celno-skarbowa na obozie szkoleniowym

Uczniowie klas o profilu służba celno-skarbowa na obozie szkoleniowym

Uczniowie klas o profilu służba celno-skarbowa na obozie szkoleniowym

na pierwszym planie z pagórka schodzi uwiązany na linie uczeń w umundurowaniu klasy o profilu służba celno-skarbowa; na drugim planie widać rzekę
po ściance wspinaczkowej wspina się uczeń w umundurowaniu klasy o profilu służba celno-skarbowa
uczeń zjeżdża na linie nad rzeką; na dalszym planie widoczny las
po rzece w pięciu kajakach płyną uczniowie; na dalszym planie widoczny las
piętnastu uczniów w umundurowaniu stoi w szeregu tyłem do aparatu; na plecach mają napisy klasa celno-skarbowa; w tle widoczne drewniane budynki i las
leśna polana, widoczne drzewa; na pierwszym planie sześciu uczniów w stroju i z wyposażeniem do gry w paintball
  • Zjazd na linie, strzelanie do celu, nocna przeprawa przez las, sztuka przetrwania w trudnych warunkach – nie jest to opis fragmentu filmu z serii „James Bond", ale elementy szkolenia uczniów klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim, w tym klas o profilu służba celno-skarbowa. 
  • W Serpelicach nad Bugiem uczniowie uczestniczyli w czterodniowym obozie szkoleniowym. 

Obóz szkoleniowy to jedna z form obowiązkowej aktywności w klasach mundurowych janowskiego liceum. W szkoleniu w Serpelicach, oprócz uczniów dwóch klas o profilu służba celno-skarbowa (kl. II i III), wzięli również udział uczniowie klasy policyjnej i klasy o profilu straż graniczna - łącznie 65 osób.

Tym samym uczniowie, którzy w teorii poznają poszczególne zawody, mieli też okazję doskonalenia praktycznych umiejętności w sytuacjach szczególnych. Szczególnych - bo wymagających sprawności fizycznej, zmierzenia się z własnymi słabościami, zapanowania nad lękami oraz budowania zaufania do kolegów z grupy. 

Intensywny i zróżnicowany program szkolenia miał przyczynić się do podniesienia ich ogólnej kondycji fizycznej, zdobycia umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz wypracowania umiejętności pracy zespołowej. Wymarzonym miejscem do tego typu szkolenia okazała się piękna okolica doliny rzeki Bug.

Na obozie młodzież mierzyła się z takimi wyzwaniami jak: wspinaczka, zjazd na linie nad rzeką Bug, szkolenie z przetrwania w trudnych warunkach, nocny marsz z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej GPS, spływ kajakowy.

Uczniowie uczestniczyli też w wykładach z teorii terenoznawstwa, poznawali zasady działania kompasu, busoli i GPS, mieli zajęcia z musztry, paintballu, team buildingu, strzelali z wiatrówki do tarcz elektronicznych i opadowych, jak też brali udział w różnych grach terenowych. 

Program był tak różnorodny, że na pewno nikt się nie nudził. Uczestnicy obozu zgodnie potwierdzają, że chętnie wrócą tu za rok.