«Powrót

Uczniowie klas o profilu służba celno-skarbowa z rozmachem weszli w nowy rok szkolny

Uczniowie klas o profilu służba celno-skarbowa z rozmachem weszli w nowy rok szkolny

Uczniowie klas o profilu służba celno-skarbowa z rozmachem weszli w nowy rok szkolny

Na tle planszy z napisem: Ślubowanie uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim stoi uczennica i uczeń. Na pierwszym planie stoi w służbowym mundurze zastępca naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego, trzyma w rękach czerwoną teczkę z listem gratulacyjnym
Umundurowani zastępca naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego i nauczycielka przedmiotów celno-skarbowych wręczają akty mianowania uczniom stojącym w szeregu na auli szkolnej
Zdjęcie grupowe uczniów pierwszej klasy, z wychowawczynią, zastępcą naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego i nauczycielką przedmiotów celno-skarbowych
Klasa lekcyjna. Na pierwszym planie uczniowie w umundurowaniu siedzą w ławkach. Na plecach mają napis Klasa celno-skarbowa. W tle instruktor strzelania Służby Celno-Skarbowej w postawie strzeleckiej
Grupowe zdjęcie uczniów i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na tle przejścia granicznego w Terespolu
Pokaz dynamiczny grupy interwencyjnej Służby Więziennej. Umundurowani funkcjonariusze z tarczami ochronnymi zbliżają się do budynku.
  • Izba Administracji Skarbowej w Lublinie, jako pierwsza IAS w Polsce, rozpoczęła – we współpracy z dyrektorami szkół średnich województwa lubelskiego – pilotażowy projekt, polegający na tworzeniu w wybranych liceach ogólnokształcących klas o profilu służba celno-skarbowa.
  • Klasy SCS mamy już w trzech różnych lokalizacjach: w Janowie Podlaskim, w Lublinie, a od września bieżącego roku klasy edukujące w zakresie Służby Celno-Skarbowej, objęte jednolitym programem nauczania lubelskiej KAS, funkcjonują też w Terespolu. 
  • W województwie lubelskim jest już dziesięć sprofilowanych klas SCS (I, II, III i IV w LO Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim, dwie klasy I oraz II i III w XIV LO im. Z. Herberta w Lublinie, a także I i II w Akademickim LO w Terespolu). To łącznie ponad 200 uczniów.

Jak wyglądają zajęcia?

Dla klas SCS w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie opracowano szczegółowy, jednolity program nauczania, z określeniem celów edukacyjnych i założeń oraz podstaw programowych. Program jest tak przygotowany, by umożliwić uczniom nabycie nowej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. W klasach o profilu służba celno-skarbowa uczniowie zdobywają podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania cła – m.in. z prawa celnego, kontroli celno-skarbowej, zgłoszeń celnych, postępowań karnych skarbowych, ograniczeń pozataryfowych i in. Mają też zajęcia z musztry i ceremoniału KAS, z etyki, z taktyki i techniki interwencji, zajęcia strzeleckie. Każdego roku nabory do klas SCS cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i ich opiekunów.

Sukcesy naszych uczniów z LO w Janowie Podlaskim

Pierwsza w województwie lubelskim klasa o profilu służba celno-skarbowa utworzona została w 2020 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Janowie Podlaskim. Dziś jest to już klasa maturalna! A nasi uczniowie – zarówno z tego rocznika, jak i kolejnych – odnoszą szkolne sukcesy i chętnie angażują się w wiele szkolnych inicjatyw. 

Wystarczy wspomnieć, że podczas uroczystego ślubowania klas pierwszych (które odbyło się 3 października), połączonego z wręczeniem wyróżnień dla najlepszych uczniów – 4 uczniów z klas SCS otrzymało stypendia Starosty Bialskiego za imponujące wyniki w nauce.   

Dyplomami dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie i okolicznościowymi upominkami za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce wyróżnionych zostało 11 uczniów. 

Najwyższa średnia ocen wśród uczniów klas SCS to 5,13 (uczeń z IV B). 

W tym roku w Zespole Szkół w Janowie Podlaskim powstała kolejna klasa licealna z przedmiotem celno-skarbowym. Tradycją jest, że uczniowie pierwszych roczników klasy o profilu służba celno-skarbowa otrzymują symboliczne akty mianowania do klasy SCS. Odbywa się to podczas uroczystości ślubowania pierwszoklasistów. Akty mianowania naszym nowym podopiecznym wręczył zastępca Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej kom. Tomasz Gałecki wraz z st. rachm. Martą Oniszczuk – nauczycielem przedmiotów celno-skarbowych.

Za uczniami klas SCS janowskiego liceum są też już pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia z instruktorem strzelania. Funkcjonariusz z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej asp. Dominik Kanderski zapoznał młodzież z zasadami użytkowania broni palnej i paralizatora elektrycznego. Uczniowie poznali też rodzaje postaw strzeleckich, teorię oddawania strzału oraz budowę broni krótkiej i długiej. Tego typu lekcje przewidziane są w programie nauczania w klasie mundurowej.

Uczniowie z LO w Terespolu z pierwszą wizytą na przejściach granicznych

10 października br. – dzięki wycieczce zorganizowanej na przejścia graniczne – uczniowie klas 1B i 2C z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, a przy tym zweryfikować swoje oczekiwania związane z nauką w klasie o profilu edukacja celno-skarbowa.

Plan wycieczki edukacyjnej obejmował Oddział Celny Drogowy w Terespolu, Oddział Celny w Koroszczynie oraz Laboratorium celne w Koroszczynie. Dzięki profesjonalnym przewodnikom, otwartym na przekazanie wiedzy oraz udzielanie odpowiedzi na pytania, młodzież w szerokim zakresie poszerzyła swoje horyzonty oraz miała okazję porównać teorię z praktyką. 

Na przejściu drogowym w Terespolu uczniowie obserwowali m.in. odprawę na pasach i kontrolę pojazdów – z udziałem psa służbowego – w budynku kontroli szczegółowej, a na terminalu w Koroszczynie – proces odprawy pojazdów ciężarowych w międzynarodowym obrocie towarowym. 

W laboratorium celnym w Koroszczynie uczniowie dowiedzieli się jaka jest rola pracowników laboratoryjnych w KAS, w jakim zakresie wykonywane są analizy oraz jaka jest specjalizacja i waga badań realizowanych w tutejszym laboratorium.

Duże wrażenie na uczniach zrobiła organizacja pracy, powierzchnia przejść, używana technologia (m.in. stacjonarne urządzenie rtg do prześwietlania pojazdów, urządzenie do prześwietlania bagażu podręcznego, sprzęt laboratoryjny), a także praca psów służbowych. Młodzież mogła się też dowiedzieć czym różnią się zadania Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej na przejściu.

Opiekunami wycieczki byli: psycholog Renata Łuciuk oraz st. asp. Katarzyna Woźniak – nauczyciel przedmiotu z zakresu edukacji celno-skarbowej w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu.

Młodzież z XIV LO w Lublinie – zza więziennych krat…

Zainteresowanie nauczaniem z zakresu celno-skarbowego w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie było w tym roku tak duże, że utworzono tam dwie pierwsze klasy SCS. 

Pierwsze lekcje to trochę teorii i wprowadzenia do podstaw programowych, ale – podobnie jak i w pozostałych klasach SCS w naszym województwie – przewidziane są też zajęcia praktyczne oraz wizyty w jednostkach KAS w terenie. 

Niewątpliwą atrakcją dla uczniów starszego rocznika była ostatnio możliwość uczestniczenia w organizowanych w Lublinie Targach Służby Więziennej. To także dobra sposobność do poznania innych służb mundurowych. Na targach uczniowie dowiedzieli się m.in. jak funkcjonuje Służba Więzienna, jakie są jej podstawowe zadania związane z ochroną społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, jakie zadania ma grupa interwencyjna SW, jakie są procedury, gdy więzień nie chce opuścić celi, jakie są najnowsze alarmy, jaką bronią posługują się funkcjonariusze SW i in. Sporo emocji wzbudziły dynamiczne pokazy Grup Interwencyjnych Służby Więziennej.

Zajęcia w klasach SCS w XIV LO Lublinie prowadzi od bieżącego roku szkolnego st. rew. Marcin Kapłan z Drugiego Działu Śledczego LUCS.