«Powrót

W teorii i w praktyce – zajęcia edukacyjne z KAS

W teorii i w praktyce – zajęcia edukacyjne z KAS

W teorii i w praktyce – zajęcia edukacyjne z KAS

uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa i członkowie kompanii honorowej szefa KAS pozują do zdjęcia
uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa pozują do zdjęcia na tle budynku – siedziby Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego
uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa zwiedzają salę tradycji Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na ścianach wiszą różne historyczne fotografie
uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa i członkowie kompanii honorowej szefa KAS stoją na baczność na placu ćwiczeń
uczniowie klasy o profilu służba celno-karbowa stoją na placu ćwiczeń
funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Kompanii Reprezentacyjnej Szefa KAS z bronią długą oraz uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa stoją na baczność w dwuszeregu na placu ćwiczeń
uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa stoją przy okienku Odprawa celna na lotnisku
uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa stoją przy gablocie z okazami CITES na lotnisku
uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa zwiedzają infrastrukturę lotniska
uczniowie klasy o profilu służba celno-skarbowa oglądają skórę zebry
kabina pilota samolotu; na zdjęciu dwóch uczniów, nauczycielka i pilot
  • W ramach edukacyjnych zajęć wyjazdowych uczniowie III klasy o profilu służba celno-skarbowa z LO w Janowie Podlaskim spotkali się w Warszawie z Kompanią Honorową Szefa KAS,  żołnierzami Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej z oddziału celnego na lotnisku Chopina.
  • Tego typu zajęcia lekcyjne m.in. przybliżają uczniom klas SCS formacje mundurowe w Polsce, ich zadania oraz tradycję munduru. 

Spotkanie z żołnierzami Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego

Wycieczka edukacyjna III klasy SCS do Warszawy (14.06) rozpoczęła się od wizyty w siedzibie Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Młodzież miała okazję spotkać się z żołnierzami jednostki reprezentacyjnej polskiej armii. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że do głównych zadań Kompanii Reprezentacyjnych Wojska Polskiego należy reprezentowanie Sił Zbrojnych RP w kraju i za granicą oraz występowanie jako wojskowa asysta honorowa podczas uroczystości o charakterze państwowym, wojskowym i patriotyczno-religijnym. Szczególnym zadaniem żołnierzy Pułku jest też codzienne pełnienie warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Przy okazji wizyty w siedzibie Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego uczniowie zwiedzili izbę pamięci Pułku, gdzie zapoznali się z historią jednostek reprezentacyjnych polskiego oręża i tradycją polskiego munduru.

Musztra z Kompanią Honorową Szefa KAS – ćwiczyli z najlepszymi

Aktywnie wyglądały zajęcia uczniów klasy celno-skarbowej z przedstawicielami Kompanii Honorowej Szefa KAS, w skład której wchodzą m.in. funkcjonariusze z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Młodzież nie tylko przyglądała się jak ćwiczą funkcjonariusze Kompanii, ale brała też czynny udział w poszczególnych elementach musztry. 

Warto podkreślić, że zajęcia z musztry oraz ceremoniał KAS to elementy programu edukacyjnego realizowanego w klasach o profilu służba celno-skarbowa. Trzecioklasiści z LO w Janowie Podlaskim, po kilku semestrach ćwiczeń, świetnie już radzą sobie z tymi elementami służbowego wyszkolenia.

Przy okazji uczniowie mogli podpatrzeć, że szkolenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, reprezentujących Szefa KAS na różnego rodzaju świętach i okolicznościowych wydarzeniach, to żmudna praca, wymagająca odporności, systematyczności i samozaparcia.

Z wizytą na lotnisku Chopina w Warszawie – czyli jak wygląda służba na lotniczym przejściu granicznym 

Na lotnisku Chopina w Warszawie młodzież z janowskiego liceum miała m.in. okazję obserwować, jak wygląda odprawa celna, dowiedzieć się na czym polega zgłoszenie towarów do systemu tax free, jakie procedury obowiązują, gdy podróżni nie przewożą towarów podlegających zgłoszeniu oraz co w sytuacji, gdy funkcjonariusze wykryją przemyt. 

Uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Interesowały ich m.in. najciekawsze i najbardziej nietypowe przemyty zatrzymane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na tym właśnie przejściu. Sporo pytań dotyczyło też prezentowanych na lotnisku okazów CITES –  przykładów roślin i zwierząt, których nie należy przywozić z zagranicznych wyjazdów. Funkcjonariusze SCS, który oprowadzali uczniów po lotnisku, pracują tu już kilkadziesiąt lat – byli więc dla młodych ludzi prawdziwą skarbnicą historii, wiedzy i doświadczenia celnego.

Tego typu zajęcia edukacyjne w różnych jednostkach KAS to doskonała sposobność przybliżenia uczniom roli i szerokiego spektrum zadań Służby Celno-Skarbowej.

Wizytę na lotnisku w Warszawie zwieńczyło spotkanie licealistów z obsługą samolotu odlatującego do Toronto i niepowtarzalna okazja zrobienia pamiątkowych fotek w kabinie pilotów.