«Powrót

Informacje dla przekraczających granicę - od 15 grudnia nowe zasady kwarantanny

Informacje dla przekraczających granicę - od 15 grudnia nowe zasady kwarantanny

Informacje dla przekraczających granicę - od 15 grudnia nowe zasady kwarantanny

Od dziś, tj. od 15 grudnia br., wszystkie osoby przekraczające granicę zewnętrzną mają obowiązek okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 15 grudnia wprowadzone zostały nowe regualcje, które będą obowiązywać do 31 stycznia 2022 r.

Od 15 grudnia każda osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną Schengen/UE, jest obowiązana okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (w języku polskim albo w języku angielskim) wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 5 i 6 (tj. uczniowie i dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym oraz ich opiekunowie).

Osoba, która nie okaże funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej, 14-dniową kwarantannę, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

Obowiązek okazania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 nie wyłącza stosowania dotychczasowych przepisów w zakresie zwolnień z kwarantanny. W związku z powyższym podróżni przekraczający granicę zewnętrzną UE/Schengen w celu uzyskania zwolnienia z kwarantanny powinni spełnić zarówno wymóg określony w nowo dodanym § 2a, jak i dotychczasowe wymogi wynikające z przepisów § 3 rozporządzenia.

Źródło: Straż Graniczna (link otwiera nowe okno w zewnętrznym serwisie)

W związku z powyższym na przejściach granicznych mogą występować zakłócenia płynności odpraw w ruchu kolejowym i drogowym (towarowym i osobowym).